Panel wnioskodawcy
Serwis rownacszanse.org.pl wykorzystuje pliki cookies, które będą zapisywane w Państwa urządzeniu (komputerze, laptopie, smartfonie). W każdym momencie mogą Państwo zmienić ustawienia przeglądarki internetowej i wyłączyć zapis plików cookies.
Wróć do początku

Osada Rakszawa – warsztaty archeologiczne - 2008

Realizowany przez:

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie

Cel:

Głównym celem projektu jest rozbudowa osady archeologicznej w oparciu o młodzież o nowe stanowiska: stanowisko wędzarni wraz z chatą oraz stanowisko pionowego krosna tkackiego. Dodatkowo teren osady zostanie ogrodzony palisadą. Realizacja projektu pozwoli przekazać młodzieży, lokalnemu społeczeństwu kompendium wiedzy na temat życia codziennego w osadzie na przełomie II/I w pne.

Odbiorcy projektu:

Do projektu przystąpi młodzież z Publicznego Gimnazjum z Rakszawy i Żołyni oraz młodzież z Zespołu Szkół Tekstylno Gospodarczych w Rakszawie a także młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie i Żołyni. Młodzież zostanie wyłoniona podczas zapisów prowadzonych przez nauczycieli w/w szkołach. Osobom zamieszkałym poza gminą Rakszawa będzie zwracany zwrot kosztów podróży.

Opis projektu:

W ubiegłym roku Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie wybudował osadę archeologiczną na terenie Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie, w której prezentowane były dawne rzemiosła Rakszawy. Przedsięwzięcie nadal jest realizowane i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Osada odwiedzana jest przez osoby spoza Rakszawy. W przyszłym roku Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa rozbuduje osadę archeologiczną o dodatkowe stanowiska: stanowisko wędzarni wraz z chatą oraz stanowisko pionowego krosna tkackiego. Dodatkowo teren osady zostanie ogrodzony palisadą i uporządkowany. W przedsięwzięcie włączą się uczniowie Publicznego Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcącego w Żołyni i Łańcucie, Zespołu Szkół Tekstylno-Gospodarczych w Rakszawie oraz studenci archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zostanie również doprowadzony na teren osady prąd. W prace te, włączą się firmy: ITS sp. z o.o. w Rakszawie, Remix sp. z o.o. w Rakszawie oraz wolontariusze. Po uruchomieniu w/w stanowisk, przeszkoleniu młodzieży podczas warsztatów wszyscy spotkają się w osadzie podczas imprezy plenerowej pn.: „Szalone sobótki” na podsumowanie projektu. Do osady zostaną zaproszeni: rzemieślnicy, studenci archeologii, dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy Rakszawa. Będzie pieczenie proziaków, wędzenie kiełbasek, rozdanie nagród i dyplomów, a niepokorni zostaną zakuci w dyby. Cały projekt będzie promowany w lokalnej prasie i radiu. Zajęcia będą fotografowane, a następnie opublikowane podczas wystawy fotograficznej. W trakcie projektu zostanie nakręcony film.

Budżet projektu: 9 000 zł

Dotacja: 7 000 zł

Rocznik: 2008

Nitka: Regionalny Konkurs Grantowy

Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie

Miejscowość: Rakszawa

Ulica, nr domu i lokalu: Rakszawa 340

Kod pocztowy i Poczta: 37-111 Rakszawa

Województwo: podkarpackie

Powiat: łańcucki

Adres strony internetowej: –

Osada Rakszawa – warsztaty archeologiczne

Rakszawa 385, 37-111, Polska

Więcej