WSTECZ :: Strona głównaAktualnościLudzie programuWywiad z Bartłomiejem Robakiem z OSP Krasocin

Wywiad z Bartłomiejem Robakiem, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie

6 lutego 2019 09:34

Prezentujemy cykl wywiadów z organizacjami, które otrzymały dotację w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu Równać Szanse.

Dziś rozmawiamy z Panem Bartłomiejem Robakiem - prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie i koordynatorem projektu „Postawcie na młodzież”.

 

Panie Bartłomieju, OSP w Krasocinie realizowało już kilka projektów w Programie Równać Szanse, skąd pomysł, aby ponownie wystartować w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym?

W naszej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej działała grupa osób z dużym potencjałem, lecz niewykorzystanym. Brak było określenia przestrzeni ich działań i środków na działalność. „Równać Szanse” to idealny program właśnie jako odpowiedź na te potrzeby. Projektami młodzieżowymi tworzymy nasze kadry organizacji na kolejne lata – to ważne dla naszej OSP.

 

 Od czego należy zacząć pisanie diagnozy?

Od spotkania z młodzieżą. Najlepiej tą, z którą pracujemy obecnie - nawet 2-3 osoby to jest dobry początek; zachęcić ich do przyciągania kolejnych osób do inicjatywy, szukać wspólnych zainteresowań, potrzeb, oczekiwań i… marzeń. Warto prześledzić też wcześniejsze działania dla młodzieży w środowisku, a realizowane przez różne podmioty, spotkać się z ich autorami, przeanalizować sprawozdania itp.

 

 Z kim współpracowaliście przygotowując diagnozę swojego środowiska lokalnego?

Przede wszystkim z grupą osób, z którą realizowaliśmy ostatnie projekty „Równać Szanse”. Niejako „łącznikiem” między OSP a potencjalnymi uczestnikami był „młodzieżowy lider Równać Szanse 2015” Szymon Pawłowski. Tak łatwiej jest dotrzeć do młodzieży i przeprowadzić diagnozę, łatwiej było rozmawiać z kilka lat młodszymi kolegami Szymonowi, niż mi.

Cenne uwagi do projektu wnieśli nauczyciele zaangażowani w pozaszkolną pracę z młodymi. Do diagnozy zaprosiliśmy również instruktorów pracujących z młodymi w naszej orkiestrze.

 

Co było największym wyzwaniem w przygotowaniu diagnozy? 

Jej początek. Najtrudniej zacząć. Wiem, że wiele organizacji rezygnuje z przygotowywania projektów „Równać Szanse” właśnie ze względu na strach przed przygotowaniem diagnozy – narzędzia, dane zastane, rozmówcy, potencjalni uczestnicy. Niesłusznie. Jeśli się ją zacznie nie dość, że dowiemy się kilku ciekawych rzeczy o swojej młodzieży, to później będzie żal nie złożyć projektu!

 

Czy realizowanie projektów z młodzieżą pozytywnie wpływa na wizerunek OSP w środowisku lokalnym?

Na pewno. Pierwszy projekt z „Równać Szanse” w 2007r. bardzo pomógł w budowaniu wizerunku naszej organizacji w środowisku lokalnym. Zaczęliśmy być postrzegani, jako nowocześni, pozyskujący środki zewnętrzne, bardziej wiarygodni, modni  i … doceniani. Mówiono, że „doceniła Was Warszawa, a kiedy Krasocin doceni…?”.

 

Dlaczego Warto wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Grantowym?

„Równać Szanse” daje możliwość nie tylko zrobienia czegoś dobrego dla młodzieży, ale również dla swojej organizacji. To budowa kadr, zdobywanie doświadczeń w pozyskiwaniu środków finansowych, wejście w ogólnopolską sieć nie tylko „Równać Szanse”, ale środowiska organizacji pozarządowych w ogóle. Bardzo ważnym aspektem jest maksymalne odformalizowanie programu – koncentruje się na zmianie w młodych, a nie papierach. To w OSP jest bardzo ważne. Przez to człowiek czuje misyjność, a nie realizuje zasadę, że „papier wszystko przyjmie”.

 

Co by Pan poradził innym OSP startującym w konkursie?

Próbujcie! To idealny program dla ochotniczych straży pożarnych. W razie pytań, jak w praktyce realizuje się projekty RS służę kontaktem – bartlomiej.robak@wp.pl  WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ