WSTECZ :: Strona głównaO programieWspomnienia uczestnikówWspomnienie

Wspomnienia uczestników

9 czerwca 2020 21:23

Autor: Agata

Konkurs: Ogólnopolski Konkurs Grantowy

Projekt: Odwaga cywilna odwagą sceniczną!


2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artystyczne oparte na teatrze, w Kępnie wtedy nie było w tym temacie zbyt dużych możliwości rozwoju pasji.

Znalazłyśmy informację o naborze do Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego postanowiłyśmy zgłosić swój pomysł do programu Równać Szanse - wiedziałyśmy o nim tylko tyle, ile przeczytałyśmy w internecie. Wniosek pisałyśmy intuicyjnie, na wstępne spotkanie przyszła grupa licealistów, pojawiło się kilka pomysłów i inspiracji - postanowiliśmy, że metodami teatralnymi będziemy przełamywać strach w nowych sytuacjach. Ustaliliśmy, że będziemy wnioskować o niecałe 22 tysiące złotych - z 40 tysięcy możliwych.

Bardzo stresowały nas te finanse, na szczęście miałyśmy wsparcie w stowarzyszeniu, w którym działałyśmy. Jeszcze bardziej się zestresowałyśmy, gdy dostałyśmy wiadomość, że projekt dostał dofinansowanie i teraz już nie tylko w papierowym wniosku - ale w systematycznych, częstych spotkaniach - mamy utrzymać stałą, 25-osobową grupę licealistów przez 15 miesięcy. I tym sposobem nie tylko uczestnicy walczyli ze stresem w nowych sytuacjach - my też. Dopiero później się okazało, że wcale nie jest tak źle, ta stała grupa to duże plusy - zespół, który ma szansę się polubić, poznać i wspierać w różnych sytuacjach, a ekspertom z Równać Szanse zależy na tym, żeby nam się udało i wcale nie chcą nam tego dofinansowania zabrać.

Zaczęliśmy z przytupem - wyjazdem integracyjnym do Srebrnej Góry - zjazdy na linach z 30-metrowego wiaduktu, nocna wyprawy do sztolni, slack, zorbing i kolejka tyrolska. A już po powrocie - szeroki wachlarz warsztatów i ćwiczeń, realizacja pomysłów uczestników, próby, pokazy, występy, koncerty, happeningi - dużo się działo! Pewnie z perspektywy czasu kilka rzeczy można było zrobić lepiej, kilkoma sprawami można było się mniej stresować, ale projekt był sukcesem, wiele nas nauczył, a wrażenia po zakończeniu projektu były bardzo pozytywne. Na jego bazie powstał projekt modelowy ?Teatr w przestrzeni? - 2013, a następnie replikacje: ?Z inicjatywą w przestrzeń? - 2014, ?Laboratorium działań w przestrzeni? - 2016 - tym samym wykorzystałyśmy wszystkie możliwości rozwoju pierwszego projektu, a nieśmiałość w pisaniu wniosków o dofinansowanie się skończyła. Współpraca z programem Równać Szanse trwa do dziś.