WSTECZ :: Strona głównaO programieWspomnienia uczestnikówWspomnienie

Wspomnienia uczestników

9 czerwca 2020 17:03

Autor: Gabi

Konkurs: RKG

Projekt: Wiara w marzenia drogą na szczyt


Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi ludzie i zupełnie inne wyzwania. To uśmiech, radość, zwycięstwo, stawianie pewnych kroków, to popełnianie błędów i ich naprawianie, to nowe przyjaźnie, kłótnie, spory, kompromisy, wspólne realizowanie postawionego przed sobą celu.

Jak pomyślę o tych wszystkich młodych ludziach, którzy każdego roku coś tworzyli, walczyli ze swymi słabościami, podejmowali wyzwania, by osiągnąć coś, co kiedyś było niemożliwe, to wypełnia mnie uczucie radości i satysfakcji.

Każdy tytuł naszych projektów mówił o tym, co młodzi ludzie chcą przekazać światu: "Wiara w marzenia drogą na szczyt", "Pragnę, choć na chwilę stać się kimś innym", "Nowe media nas połączą", "Wznieś się ponad chmury", "Wkręć się, zakręć, rozkręć", to chęć zmian, spełniania celów, marzeń.

W 2012 r kiedy młodzież stwierdziła, że chce zrobić coś bardzo kontrowersyjnego jak na tamte czasy, byłam wystraszona i niepewna tego co przed nami. Jednak jak się okazało, młodzież tak bardzo chciała spełnić swoje marzenie, że nic nie stanęło im na przeszkodzie. Działali, załatwiali, dzwonili, szukali wsparcia merytorycznego, trenowali, zmagali się ze swoimi słabościami. Nie jeden raz walczyli ze strachem, łzami, zawstydzeniem.

Po 6 miesiącach miałam przed sobą 15 osobową grupę zupełnie nowych młodych ludzi. Bombastic - grupa ogniowa, zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. To oni pokazali mi, że warto chcieć, że błąd można naprawić, że strach można przezwyciężyć wspólnie. Do dziś część z nich "kręci ogniem", a ich pasja zaraża innych.

Program Równać Szanse jak żaden, pozwala na wszystkie praktycznie zachcianki. Jest narzędziem, które w rękach młodych może stworzyć coś wielkiego. To w tym programie każdy może działać w takim obszarze, w jakim chce. To tu uczy się współpracy, odpowiedzialności, podejmowania wyzwań, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwiązywania konfliktów i wyciągania z nich wniosków.

Jestem dumna z tych wszystkich młodych ludzi, którzy wzięli udział w naszych projektach. Najbardziej cieszy mnie to, że dziś świetnie radzą sobie z wyzwaniami życia :)