W czasach pandemii - Aleksandra Kwietniowska
Cześć Ola! Realizowany przez Ciebie w tym roku projekt „Młodzież na START!” to zdaje się już trzecie działanie z Programem Równać Szanse. Co ciekawego zaplanowaliście w tym roku?
- Cześć! W tym roku postawiliśmy na ruch i zdrowie! Wiodącym tematem projektu były działania związane ze sportem, rekreacją oraz zdrowym stylem życia. Młodzież odbyła warsztaty i treningi z trenerem personalnym w profesjonalnym centrum sportu Cross Box Health&Fitness. Uzupełnieniem tej wiedzy były spotkania na temat zdrowego żywienia z dietetykiem oraz zaplanowany warsztat kulinarny pt. „Śniadanie to podstawa!”.
Było sporo zabawy – wyciskaliśmy zdrowe soki owocowo-warzywne. W ramach działań zaplanowaliśmy także organizację wydarzeń sportowych: rajd nordic walking oraz rajd rowerowy dla mieszkańców gminy Samborzec. Odbyliśmy wyjazd studyjny do innej grupy projektowej i to nie koniec naszego projektu.
Realizacja tegorocznych projektów ze wględu na pandemię jest zupełnie inna niż do tej pory. Jak to wyglądało u Was? W jakim stopniu cała ta sytuacja przeszkodziła Wam w realizacji działań?
- Sytuacja w której się znaleźliśmy miała oczywiście wpływ na realizację projektu. Niestety nie byliśmy już w stanie kontynuować naszych działań w sposób jaki sobie wcześniej zaplanowaliśmy. Zdążyliśmy zaledwie odbyć część warsztatową projektu, treningi na siłowni, które bardzo przypadły nam do gustu. Młodzież miała ogromny zapał i ochotę na realizację kolejnych wyzwań. Najlepsze mieliśmy dopiero przed sobą. Na kilka dni przed warsztatami kulinarnymi ogłoszono światowy lockdown.
Jak zareagowała na to młodzież? Jak Ty poradziłaś sobie z tą sytuacją jako koordynator?
- Kryzysowa sytuacja wzbudziła w uczestnikach projektu strach i naturalnie niepewność czy w ogóle będziemy mogli dokończyć projekt. Jako koordynator zauważyłam, że młodzieżowi liderzy w mojej grupie teraz sami potrzebują lidera. Mogli na mnie liczyć. Starałam się w tym trudnym czasie być dla nich wsparciem. Zależało mi aby nasza grupa miała jasność co do priorytetów, a także aby wszyscy czuli się bezpiecznie. Zaakceptowaliśmy sytuację w jakiej się znaleźliśmy i postanowiliśmy działać dalej. Utrzymywaliśmy ze sobą kontakt poprzez korespondencję online, a w dalszym etapie zaczęliśmy organizować naszą pracę zdalnie.
Warsztaty kulinarne, na których każdy miał przygotować swoją propozycję zdrowego śniadania zrobiliśmy w domu! Każdy przygotował swoje danie, wykonał zdjęcia i opis przepisu. Wszystkie propozycje na zdrowe śniadania zebraliśmy w jeden wirtualny przepiśnik „Śniadanie to podstawa!”. Podczas akcji #zostańwdomu młodzież zachęcała w Internecie mieszkańców gminy Samborzec do korzystania z przepiśnika. Dodatkowo wszystkie przepisy ukazywały się co tydzień w lokalnej gazecie Tygodnik Nadwiślański. Po tym działaniu grupa uwierzyła w siebie, wykazała się dużą kreatywnością. Wszyscy poradzili sobie świetnie w nowej sytuacji i włączyli się w działania! Przez cały okres izolacji pracowaliśmy zdalnie nad organizacją i planowaniem wydarzeń w naszym projekcie.
Wstrzymanie niektórych działań na pewno zaburzyło ciągłość harmonogramu. Jak sobie z tym poradziliście? Czy zmiana koncepcji wymagała zmian budżetowych? Otrzymaliście jakieś wsparcie z zewnątrz?
- Oczywiście musieliśmy dokonać przesunięć w harmonogramie. Z pomocą nadszedł Zespół Programu Równać Szanse, który był dla nas ogromnym wsparciem. Po przedstawieniu przez Fundację czterech form propozycji współpracy oraz dalszej realizacji od razu wiedzieliśmy, że uda nam się dokończyć nasz projekt. Wszyscy zgodnie zadecydowaliśmy o przedłużeniu czasu realizacji projektu do października oraz o kontynuacji działań z zaktualizowanym harmonogramem. W naszym przypadku przesunięcia w harmonogramie nie spowodowały większych zmian w budżecie.
Projekt „Młodzież na START!” zakładał organizację wydarzeń sportowych dla lokalnej społeczności. Czy udało Wam się zrealizować zakładane cele?
- Na szczęście wydarzenia, które zaplanowaliśmy odbywały się głównie na świeżym powietrzu co w dobie koronawirusa ułatwiło i umożliwiło realizację naszych celów. Wraz ze znoszeniem obostrzeń zaczęliśmy organizować nasze spotkania na przestrzeni otwartej – wystarczył nam kawałek boiska. Zorganizowaliśmy rajd rowerowy, a w późniejszym czasie rajd nordic walking, w którym udział wzięli lokalni seniorzy. Co prawda w pierwotnym zamiarze chcieliśmy aby nasze wydarzenia odbyły się z większą pompą, ale i tak nie daliśmy za wygraną – zorganizowaliśmy wydarzenia z mniejszą ilością uczestników.
Jak podsumowałabyś przebieg projektu w czasie pandemii? Co mogłabyś doradzić innym koordynatorom?
- Sądzę, że w takim nietypowym czasie, który nas zaskoczył trzeba pamiętać o sobie nawzajem, otoczyć opieką i wsparciem. W grupie staraliśmy się zachować optymizm i humor, dodawaliśmy sobie otuchy. Jako koordynator starałam się nie przenosić swoich obaw i wątpliwości na innych, dawałam jasne wskazówki.
Czasami jest tak, że w łeb biorą wszystkie przewidywania i plany. Zarówno nasza grupa, ja jako koordynator i każdy uczestnik z osobna potrzebował czasu aby zdefiniować swoją sytuację i nabrać dystansu. Na myśl przychodzi mi cytat prof. Tadeusza Sławka „Jak powiadam, zrozumieć rzeczywistość w stanie kryzysu to pierwszy krok do niezgody na ustalony porządek rzeczy. I, w konsekwencji, na zmianę. Trudność polega na tym, ze tego typu refleksja wymaga czasu. Należy usiąść i spokojnie pomyśleć. Tymczasem żyjemy w kulturze niecierpliwości i pośpiechu, domagającej się czynów natychmiast, już dzisiaj.”
Czas pandemii pokazał nam, że pomimo przeszkód z czasem klarują się nowe możliwości i rozwiązania. Co najważniejsze – nigdy się nie poddawać.
Mamy jeszcze październik, co aktualnie dzieje się teraz w Waszym projekcie?
- Aktualnie jesteśmy w trakcie organizacji wyjazdu integracyjnego do Zakopanego. Zaplanowaliśmy prawie cały dzień na górskim szlaku. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze. Po powrocie chcemy zorganizować zakończenie i podsumowanie projektu oraz rozpromować nasz przepiśnik, który właśnie wydajemy!
Dziękuję za rozmowę i życzę Ci dalszych sukcesów zarówno w działaniach z młodzieżą jak i w prywatnym życiu!