WSTECZ :: Strona głównaAktualnościLudzie programuSzymon Pawłowski w Młodzieżowej Radzie Ekologicznej

Szymon Pawłowski w Młodzieżowej Radzie Ekologicznej

6 listopada 2020 12:57

Cześć Szymon! Na samym początku chciałbym Ci pogratulować zostania wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Ekologicznej! To spore wyróżnienie i jestem ciekaw, jak do tego doszło.


Zacznijmy od początku. Już od najmłodszych lat aktywnie działałeś w lokalnym środowisku - między innymi właśnie poprzez nasz Program, gdzie zostałeś Młodzieżowym Liderem. Czy mógłbyś krótko opowiedzieć o swojej przygodzie z Równać Szanse? Czym zajmowaliście się w projekcie?

- Cześć i dziękuję! Moja przygoda z Równać Szanse zaczęła się w szeregach Młodzieżowej Orkiestry Dętej, do której wstąpiłem mając zaledwie 11 lat. Już wtedy orkiestra korzystała z pomocy Programu.


Wszystkie projekty, które były realizowane pod waszym patronatem były związane z działaniem Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie. Najpierw poprzez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, a następnie przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.Skupię się bardziej na Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, gdzie najpierw zaczynaliśmy od stworzenia oraz przeszkolenia członków drużyny z obszernych tematów związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, ochroną przeciwpożarową, pracą w grupie oraz dialogiem z innymi osobami, a finalnie na samodzielnym prowadzeniu zajęć, pogadanek oraz pokazów dla lokalnej społeczności oraz uczniów szkół z terenu gminy Krasocin. 

Jak już wspominałem na początku, niedawno zostałeś wybrany wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Ekologicznej, powołanej przez Ministra Środowiska. Brzmi dumnie, zważywszy na Twój młody wiek.

- Tak, zgadza się. Dla mnie osobiście jest to bardzo duże osiągnięcie i wyróżnienie, tym bardziej że mam dopiero 21 lat.


Cieszę się, że będę miał możliwość przedstawiać swoje poglądy szerszej rzeszy odbiorców oraz osobom zainteresowanym tematem ochrony środowiska i naszych dóbr naturalnych, które jak uważam są nieodłączną częścią naszej cywilizacji.

Czy udział w projektach w ramach Programu Równać Szanse przyczynił się w jakiś sposób do Twojego sukcesu? Może dzięki nim udało Ci się rozwinąć jakieś kompetencje, które były kluczowe w drodze do miejsca, w którym dziś jesteś?

- Dzięki udziałowi w projektach i szkoleniach RS, poznałem bardzo dużo osób, dzięki którym tylko umacniałem się w przekonaniu, że zawsze należy korzystać z tego typu programów.


Bardzo dobrze wspominam szkolenie Młodzieżowych Liderów, atmosfera jaka tam panowała była nie do opisania.

Z pełną świadomością mogę przyznać, że zaangażowanie się w projekty Równać Szanse odegrało bardzo znaczącą rolę w tym gdzie teraz jestem.

Kryzys ekologiczny nie jest już odległą przyszłością, tylko czymś, co zaczyna się na naszych oczach. Co spowodowało, że zaangażowałeś się w działalność proekologiczną?

- Wszystko zaczęło się około siedmiu lat temu. Wraz z grupą najbliższych mi osób zaczęliśmy obcować z naturą oraz korzystać z uroków otaczających nas wspaniałych terenów zielonych.


Następnie zostałem uczniem Technikum Leśnego, które w znacznej mierze ukształtowało moje poglądy na temat ekologii oraz ochrony środowiska. Aktualnie jestem studentem leśnictwa.

Czym tak właściwie jest Młodzieżowa Rada Ekologiczna i jakie będą jej zadania?

- Młodzieżowa Rada Ekologiczna powstała z inicjatywy ministra środowiska, w jej skład wchodzą 34 osoby z niemalże każdej części naszego kraju.


Członkowie rady będą mieć realny wpływ na decyzję administracji rządowej dotyczące ochrony środowiska oraz zmian legislacyjnych. Następnie nasze opinie będą przedstawiane na posiedzeniach rządu.

Nasza rada działa pod patronatem m.in.  Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz Rzecznika Praw Dziecka.Jak doszło do tego, że młody strażak z niewielkiego Krasocina stanął niemalże na czele rady?

- Wszystko rozegrało się na naszym pierwszym posiedzeniu. Radni przedstawili siebie, swoje pomysły oraz idee, którymi się kierują. Następnie odbyło się demokratyczne głosowanie.


Jest mi niezmiernie miło, że zostałem obdarzony wielkim zaufaniem przez członków rady, aby pełnić tak ważną i trudną funkcję.

Co powiedziałbyś 14-letniemu sobie, mając dzisiejszą wiedzę i doświadczenie?

- Należy konsekwentnie dążyć do celu oraz wykorzystywać każdą możliwą okazję, żeby się rozwijać.


Na pewno ważne jest środowisko osób oraz instytucji, w których przebywamy w tak młodym wieku.

Ja miałem to szczęście, że otoczony byłem przez osoby, które zawsze stawiały na młodzież, ich pomysły oraz w znacznej mierze kierowały się głosem młodych. To dawało mi siłę oraz pozwoliło uwierzyć w swoje możliwości.

Niebywale dużo zawdzięczam prezesowi OSP w Krasocinie Bartłomiejowi Robakowi, to właśnie między innymi dzięki jego przyjaznemu nastawieniu do młodzieży oraz chęci działania jestem tu gdzie jestem i robię to co robię.

Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za realizację Twoich celów!

- Dziękuję! WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ