WSTECZ :: Strona głównaO programieStruktura

Struktura Programu "Równać Szanse"

Konkursy grantowe

W Programie „Równać Szanse” prowadzimy pięć konkurów grantowych (dwa otwarte i trzy zamknięte).

 • Ogólnopolski Konkurs Grantowy, czyli OKG to dwuetapowy, otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych oraz bibliotek i domów kultury, które od roku 2008 zrealizowały co najmniej jeden projekt w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego. Maksymalna kwota dotacji to 40 000 zł na projekty trwające 15 miesięcy.
 • Regionalny Konkurs Grantowy, czyli RKG to otwarty konkurs dla organizacji pozarządowych, gminnych domów kultury, bibliotek gminnych i grup nieformalnych, maksymalna kwota dotacji 8 500 zł na projekty trwające 6 miesięcy. Przy organizacji RKG Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży  współpracuje z czterema Partnerami Regionalnymi.
 • Projekty Modelowe to zamknięty konkurs dla najlepszych projektów już zrealizowanych w Programie „Równać Szanse”. Przyznane w nim dofinansowanie może zostać przeznaczone na rozpowszechnienie projektów zrealizowanych w ramach Programu „Równać Szanse” w nowych środowiskach. Adresowany jest do organizacji, które zrealizowały najlepsze projekty w ramach „Równać Szanse  – Ogólnopolski Konkurs Grantowy”.
 • Lokalne Fora I etap to konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych, gminnych domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Programie „Równać Szanse”. Celem konkursu jest zorganizowanie Lokalnego Forum Programu „Równać Szanse”, które będzie miejscem spotkania osób zainteresowanych wspieraniem rozwoju młodych ludzi i podjęciem wspólnej dyskusji na temat zasobów środowiska i wszelkich barier leżących u podstaw mniejszych szans młodych ludzi z małych miejscowości na dobry start w dorosłe życie.
 • Lokalne Fora II etap to konkurs przeznaczony dla wybranych organizacji, które najlepiej zrealizowały fora lokalne w poprzednim roku. Fora w II etapie mają być miejscem, w którym możliwa będzie kontynuacja dyskusji na temat zasobów środowiska lokalnego i barier leżących u podstaw mniejszych szans młodych ludzi z małych miejscowości na dobry start w dorosłe życie. Dyskusja ta będzie prowadzona w oparciu o sporządzoną wcześniej diagnozę środowiska.
 • Nasze Równać Szanse to konkurs, który służy wybraniu, nagrodzeniu i upowszechnieniu przykładów twórczej prezentacji efektów projektów i metod pracy z młodzieżą, które stosowane są przez organizacje i instytucje biorące udział w Programie „Równać Szanse”. Koncentrujemy się w nim na osobistych historiach ludzi, na pokazaniu zmian w podejściu do młodzieży w lokalnym środowisku, a także na wypromowaniu inicjatyw, które mogą być inspiracją dla innych społeczności.

 • Działajmy Razem to konkurs  adresowany  do organizacji lub instytucji, które zrealizowały projekty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego i Regionalnego Konkursu Grantowego. Celem konkursu jest umożliwienie młodym ludziom zaprezentowania rówieśnikom z innych miejscowości swojego środowiska, doświadczeń i osiągnięć wynikających z zakończonych w Programie „Równać Szanse” projektów. To dzielenie się praktyczną wiedzą ma być podstawą do zrealizowania wspólnego przedsięwzięcia. Konkurs Działajmy Razem został zawieszony od 2014 roku.
 • Konkurs dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse to konkurs przeznaczony dla wybranych organizacji, które rekomendowały uczestników na Szkolenie Młodzieżowch Liderów Programu Równać Szanse. Maksymalna kwota dotacji o jaką może ubiegać się organizacja lub instytucja to 5000 zł, na projekty trwające min. 2 miesięce. Warunkiem niezbędnym jest koordynowanie projektu przez Młodzieżowego Lidera, który uczestniczył w szkoleniu, któremu pomaga Patron - osoba delegowana przez organizację lub instytucję.
 • Konkurs Specjalny - konkurs dla lokalnych organizacji pozarządowych, gminnych domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Programie „Równać Szanse”. Konkurs Specjalny jest konkursem tematycznym związanym z bieżącymi wdarzeniami, rocznicami historycznymi lub działaniami podejmowanymi przez Program. 

Sieć liderów

Od 2004 roku w ramach Programu „Równać Szanse” działa Sieć Liderów – pomyślana jako platforma wymiany doświadczeń między osobami, które prowadzą lub prowadziły projekty dotowane w ramach Programu. Wspólne spotkania oraz udział w tworzeniu internetowej strony Programu pozwalają koordynatorom projektów pochwalić się swoimi sukcesami, poznać inne realizowane projekty i ich autorów oraz nawiązać współpracę pomiędzy organizacjami.

Od 2013 roku w ramach Programu „Równać Szanse" są organizowane tematyczne szkolenia z wykorzstania nowoczesnych technologii dla Sieci Liderów. Szkolenia są organizowane w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Szkolenia odbywają się jesienią w Warszawie.

Profesjonalne szkolenia

Osobom realizującym projekty w ramach Programu dajemy możliwość wzięcia udziału w szkoleniach. Organizujemy szkolenia dla koordynatorów projektów realizowanych w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego, Regionalnego Konkursu Grantowego oraz Projektów Modelowych; szkolenia dla przedstawicieli organizacji, którzy nie otrzymali dotacji w ramach Programu lub chcą się ubiegać o realizację; a także szkolenie dla Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse, które adresowane jest do młodych osób w wieku 16-19 lat, którzy uczestniczyli w projektach dofinansowanych w ramach Programu.  W naszych szkoleniach organizowanych w  ramach „Równać Szanse” wzięło udział ponad 5 000 osób. Wszystkie prowadzone są przez wysokiej klasy trenerów z wieloletnim doświadczeniem, a także realizują autorski program szkoleniowy, stworzony i modyfikowany zgodnie z najnowszymi trendami naukowymi, aby jak najpełniej wspierać uczestników i odpowiadać na potrzeby zgłaszane w trakcie realizacji projektów.

APLIKUJ O DOTACJĘ


WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »