WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[KS EKO] Radlin

Eko-logiczni z Radlina już działają

4 grudnia 2018 11:15

Młodzi uczestnicy projektu „Eko-logiczni”, realizowanego w Radlinie donoszą:

Działamy! Z integracją i poznanie nie było problemu, bo jesteśmy grupą, która wspólnie działa na rzecz ochrony środowiska w Radlinie od roku. Klub Młodego Ekologa to my - mieszkańcy Radlina.

Co już się udało zrealizować? Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy ogródek dendrologiczny z krzewów i drzew przy Szkole Podstawowej Nr 3. Pomimo zmiennej pogody z pracami nie było problemu, bo duża część grupy zakładała w zeszłym roku ogród bylinowy. Sadzonki otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Rybnik- naszego starego, sprawdzonego partnera. Dzięki naszym działaniom poprawia się bioróżnorodność gatunkowa w mieście. Nasze nasadzenia stanowią trzecią część większego ogrodu, który stworzyliśmy w zeszłym roku. W naszych pracach pomogli nam nasi koledzy z klasy VIIIb, gdyż chodzimy do klasy ekologicznej. Jesteśmy w trakcie projektowania naszych koszulek, mamy już logo i stronę na Facebooku.

Jeszcze w listopadzie wybraliśmy się do jednego z najładniejszych rezerwatów przyrodniczych „Łężczok”. Cel wyprawy: dokonać pomiaru stanu zanieczyszczenia powietrza wg. skali porostowej i ph wody. Szukaliśmy gatunków wskaźnikowych porostów wrażliwych na zanieczyszczenia.

Wyniki są następujące: na podstawie znalezionych gatunków porostów „Łężczok” mieści się między: Strefą III: Wewnętrzna strefa osłabionej wegetacji o silnie zanieczyszczonym powietrzu. Mogą występować niektóre porosty drobnolistkowate, np. paznokietnik ostrygowy (Hypocenomyce scalaris), obrost wzniesiony (Physcia adscendens), złotorost postrzępiony (Xanthoria candelaria); a Strefą IV: Środkowa strefa osłabionej wegetacji o średnio zanieczyszczonym powietrzu. Występują porosty listkowate, pojawiają się niektóre porosty krzaczkowate. Występują tu m.in: pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia psysodes), tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata).

W najbliższym czasie poszukamy porostów w Radlinie, aby porównać poziom zanieczyszczeń. Zaczyna się sezon grzewczy, więc poziom zanieczyszczeń powietrza niestety rośnie!

 

Agata, Julia i NorbertWIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ