WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2019] Adamów

Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół

30 czerwca 2020 11:53

Uniwersytet Pszczelich Przyjaciół działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Adamowie powrócił do działań projektowych po przerwie spowodowanej pandemią.


"W czasie ograniczeń nasza grupa nie próżnowała. Wykorzystując internetowe łącza spotykaliśmy się wirtualnie i staraliśmy działać. Na naszych profilach społecznościowych pojawiały się ciekawostki dotyczące życia pszczół, porady jak je chronić, co może zrobić każdy człowiek żeby pomóc pszczołom. Był też quiz wiedzy o pszczołach oraz zabawy dla dzieci. Wspólnie przygotowaliśmy apel do wszystkich aby dbali o pszczoły ponieważ jeśli ich zabraknie to cała ludzkość wyginie."


Apel młodzieży spotkał się z szerokim odzewem obserwujących. Gdy już obostrzenia spowodowane koronawirusem zelżały grupa spotkała się aby porozmawiać na temat kolejnych działań projektowych. Chcąc zbudować ogród dla pszczół młodzi udali się do Pana Karola Ponikowskiego - wójta gminy aby ustalić szczegóły dotyczące miejsca nasadzeń. Ze środków projektowych zakupili rośliny, które mają obfite kwitnienie i są lubiane przez pszczoły.


"Wspólnie posadziliśmy je na nowiutkim Placu Niedźwiedzim w Adamowie i pszczele przyjaciółki zyskały nową stołówkę. Nasze rośliny wzbogaciły istniejącą roślinność o wiele kolorów, zapachów i smaków. Obserwujemy efekty pracy i zauważyliśmy licznie odwiedzające to miejsce zapylacze."

Kolejnym działaniem zrealizowanym w ramach projektu była budowa hotelików dla owadów, zapewniających schronienie różnym gatunkom owadów, takim jak pszczoły samotnice, motyle, biedronki itp. Do budowy hotelików młodzież wykorzystała naturalne materiały, które zakupili w lokalnej stolarni. Do wypełnienia budek użyli: drewna, szyszek, siana i cegły.


"Nasze konstrukcje zostały wykonane po to aby nasi mali przyjaciele mogli bezpiecznie schronić się przed deszczem i chłodem oraz przed zwierzętami żywiącymi się owadami. No i nasze budki są wyjątkowe bo przyozdobiliśmy je samodzielnie. Znalazły już swoją docelową lokalizację, również na Placu Niedźwiedzim. Warto wspomnieć, że kilkoro z nas wspaniale spisało się jako wolontariusze w organizowanym przez bibliotekę Dniu Dziecka. Poprzebierani w bajkowe postacie rozdawali napotkanym dzieciom balony oraz słodkości. Teraz nasze działania skupiają się na organizacji wyjazdu edukacyjnego. Z powodu sytuacji kryzysowej planowane miejsce wyjazdu zmuszeni jesteśmy zmienić i zastąpić je równie atrakcyjnym i oczywiście bezpiecznym dla nas wszystkich. Trzymajcie kciuki żeby się udało. Pozdrawiamy i oczywiście życzymy zdrowia."WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ