WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2019] Co nowego w marcu?

Projekty RKG w marcu

17 marca 2020 11:00

Kolejna dawka relacji z działań prowadzonych w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego! Dziś zobaczymy co działo się u młodzieży z Domaniewic, Łukty, Narewki, Świątek i Wilczy!


Domaniewice

"Warsztaty ekologiczno-plastyczne dla uczniów klasy 0a"


W Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach odbyły się długo przez nas przygotowywane warsztaty ekologiczno-plastyczne. Do współpracy zaprosiliśmy uczniów klasy 0a ze Szkoły Podstawowej w Domaniewicach.

Główny temat naszego spotkania to recykling - uczyliśmy naszych młodszych kolegów jak świadomie segregować śmieci i po co to robić. Tworzyliśmy wspólnie różne prace plastyczne z odpadów: butelek i papierowych kubków. Były także tańce, zabawy integracyjne, a na zakończenie wspólny posiłek - upieczone przez nas gofry.

To spotkanie było wyjątkowe,
dzieci chętnie współpracowały, były bardzo radosne i wdzięczne. Udało nam się sprawnie przeprowadzić wszystkie działania, każdy mógł się zaangażować, wykazać i pokazać. Wielką radość sprawiły nam podziękowania dzieci oraz Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która zaprosiła nas do współpracy w przyszłych wydarzeniach!

  

Łukta
"Pionki na start - kości zostały rzucone!"

Wystartowaliśmy! Przyszły do nas planszówki zamówione w sklepach internetowych. Zgodnie z ustaleniami, podzieliliśmy między sobą gry, które nam najbardziej odpowiadały. Każdy zabrał swój egzemplarz do domu, by móc się z nim zaznajomić i go "ograć" w rodzinnym gronie.

Na kolejnych spotkaniach każdy po kolei przedstawiał pozostałym członkom grupy zasady swojej gry. Na każdym naszym zgromadzeniu dzielimy się na grupy i zwyczajnie gramy. Dzięki programowi Równać Szanse udało nam się zakupić mnóstwo świetnych i popularnych gier. Wśród tytułów z jakimi przychodzi nam się zmierzyć są i te łatwiejsze jak gry słowne, na spostrzegawczość, skojarzenia czy zręcznościowe - i trudniejsze jak gry strategiczne, dedukcyjne czy wymagające od graczy wiedzy na tematy ogólne.

Ważnym dla nas kryterium przy doborze gier było to, by miały niewiele zasad i były łatwe do wytłumaczenia dla każdego. To pozwoli nam przekazywać zasady jeszcze większej liczbie osób!

Ustaliliśmy terminy nocy planszowych, które odbędą się na dwóch świetlicach wiejskich oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukcie. Przygotowaliśmy dla graczy turniej w grze "Gobblety" (rozbudowana wersja gry kółko-krzyżyk) oraz zakupiliśmy nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych. Powstało również logo naszej planszowej grupy, przygotowane przez naszego "informatyka". Posłuży nam one do promocji naszych działań (na plakatach, koszulkach i workach podróżnych).

Narewka

"Robienie fotografii telefonem komórkowym"


Na początku marca w Świetlicy Samorządowej w Lewkowie Starym odbyło sie spotkanie na temat robienia fotografii telefonem komórkowym z projektu ,,Nie tylko selfie".

Poznawaliśmy techniki robienia zdjęć, działanie obrazu na widza oraz dowiedzieliśmy się czym jest kreacja fotograficzna. W trakcie zajęć wykonywaliśmy praktyczne ćwiczenia z lampą, robiliśmy własne zdjęcia w terenie, a następnie je omawialiśmy, biorąc pod uwagę złoty podział i Ciąg Fibonacciego. Było bardzo wesoło! 


 

Świątki

"Nawet pod prąd"


"Nawet pod prąd" to projekt survivalowy, którwgo uczestnikami są uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątkach. Pierwszym działaniem było spotkanie organizacyjne, podczas którego młodzież poznawała się wzajemnie i przedstawiała swoje oczekiwania, dotyczące projektu. Rozwinęła się ożywiona dyskusja nad celami projektu i sposobem ich osiągnięcia. Spotkanie przyczyniło się do integracji grupy.

Kolejnym ważnym działaniem projektu było spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, instruktorem survivalu i organizatorem wypraw. W spotkaniu uczestniczyła grupa projektowa oraz ich rówieśnicy z siódmej i ósmej klasy. Autor, w ciekawy sposób, opowiadał o swoich licznych wyprawach survivalowych, m. in. nad Amazonkę, na Syberię, do Brazylii i Rumunii.

Obecnie przygotowujemy się do spotkania z leśniczym, na którym ustalimy miejsce organizacji biwaków survivalowych oraz poznamy wymogi formalne, związane z ich realizacją. Młodzież rozpoczęła również kompletowanie odzieży, obuwia oraz sprzętu niezbędnego na biwakach.Wilcza

"Pachniało miętą, limonką i słodkimi syropami..."


Młodzież z projektu "Teens for teens" wzięła udział w profesjonalnych warsztatach barmańskich. Pachniało miętą, limonką, słodkimi syropami o niecodziennych smakach, jak spicy mango, mojito mint, czy guma balonowa. Niesamowite wrażenia zmysłowe, zarówno smakowe, jak i zapachowe.

Fantastyczne wizualnie, jakże słodkie i urozmaicone drinki bezalkoholowe zostały samodzielnie wykonane przez uczestników projektu, skonsumowane, a następnie zapisane. W najbliższym czasie powstanie folder z przepisami i zdjęciami napojów.

Nasz szkoleniowiec Robert, zapoznał nas z różnymi rodzajami szkła, z niezbędnymi akcesoriami, jak shakery, miarki, wyciskacz do cytrusów, łyżki barmańskie, sitka barowe, szczypce i szufelki do lodu, itp. Podpowiedział, jakie smaki można ze sobą łączyć, a jakie połączenia nie są wskazane. Dał dużo cennych wskazówek, z których na bieżąco, korzystała młodzież.

To spotkanie to ogromna dawka wiedzy, a jeszcze większa dawka praktycznych działań, czyli to, co młodzież lubi najbardziej. A efekty warsztatów będą do zweryfikowania na czerwcowej imprezie, gdzie nie zabraknie zimnych, schłodzonych, oczywiście bezalkoholowych, napojów!
WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ