WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[OKG 2018] Relacja z projektu Obieżyświat

Warsztaty dziennikarskie

27 listopada 2018 14:35

Młodzież z gminy Chmielnik (woj. Podkarpackie) realizuje projekt „Obieżyświat”, który zawiera w sobie element dziennikarstwa w postaci przeprowadzania wywiadów. Czego nauczyła się młodzież w czasie warsztatów z dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów dowiecie się z ich relacji.

Relacja:

Chcemy zrealizować nasz projekt jak najlepiej i jak najwięcej się nauczyć, dlatego potrzebowaliśmy przewodnika - kogoś, kto sprawnie wprowadzi nas w świat dziennikarstwa. Pomogła nam w tym pani Szczypta, która oczarowała nas swoją osobowością i przekazała ogrom wiedzy.

Na pierwszych zajęciach zastanawialiśmy się w grupach, co takiego lubimy w swojej szkole i miejscowości oraz o czym i z kim chętnie rozmawiamy. To ćwiczenie pozwoliło nam określić jakie czynniki sprawiają, że czujemy się komfortowo podczas rozmowy i jaki jest nasz wymarzony rozmówca. Dzięki temu opracowaliśmy zbiór cech idealnego dziennikarza, który na pewno przyda nam się do stworzenia przyjaznej atmosfery podczas przeprowadzania wywiadów. Kolejne warsztaty były jeszcze bardziej pracowite ze względu na ćwiczenia praktyczne. Skonstruowaliśmy pytania, które są nam bardzo potrzebne, ponieważ dopiero zaczynamy przygodę z dziennikarstwem i jest to dla nas ogromnym wyzwaniem. Wtedy też zaczęliśmy działać z mikrofonem. Pierwszy wywiad przeprowadziliśmy z zaproszoną przez nas Patrycją, która po rozmowie podzieliła się swoimi odczuciami. Pani Szczypta nad wszystkim czuwała i podpowiadała jak można poprowadzić wywiad dalej.

Przez te dwa spotkania oczywiście nie tylko ciężko pracowaliśmy, ale również integrowaliśmy się. Poprzez zabawę uczyliśmy się współpracy, która jest bardzo ważna w zawodzie dziennikarza. (Ala)

Warsztaty te były dla mnie wielkim przeżyciem, wiele się nauczyłem i zobaczyłem jak wygląda radio, oraz dziennikarstwo od środka! (Miłosz)

To jedne z tych warsztatów, na których naprawdę wiele się nauczyłam. Dzięki nim jeszcze bardziej zainteresowała mnie praca dziennikarza. A pani Szczypta to osoba, której energii i chęci do działania może pozazdrościć nie jeden młody człowiek. (Weronika)

Uczestnicząc w warsztatach dziennikarskich dowiedziałam się jakie cechy powinien posiadać zarówno dobry dziennikarz jak i rozmówca. Warsztaty pomogły mi się otworzyć i przełamać strach przed rozmową z obcymi ludźmi. Pani Szczypta jest energiczną i bardzo pozytywną osobą, dzięki czemu współpraca z Nią to sama przyjemność. (Dominika)

Warsztaty nie przypadły mi do gustu, ponieważ nie wiedziałem co się dzieje, dziennikarstwo to nie moja bajka. (Wojtek)WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ