WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2017] Relacja z Lwówka Śląskiego

Dzień Japoński w Lwówku Śląskim

12 lipca 2018 12:00

Młodzież uczestnicząca w projekcie „Manga, Go, kamishibai czyli spotkania z elementami kultury japońskiej” realizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Lwówku Śląskim zorganizowała Dzień Japoński. Dla młodych ludzi stało się to doskonałą okazją do zaprezentowania innym swoich pasji i zainteresowań. Miesięczne przygotowania i ciężka praca dały efekt! Na spotkanie przybyły tłumy zainteresowanych. Wśród nich uczniowie z pobliskich szkół, przyjaciele, koledzy, rodzice, mieszkańcy miasta.

W przestrzeniach ratusza przygotowane zostały dla nich stanowiska tematyczne i warsztatowe, które przybliżały kulturę Japonii. Każdy z uczestników projektu miał przy tym możliwość pokazania tego, co najlepsze:

- Agata zdradzała tajniki japońskiej sztuki składania papieru - origami, japońksiej kaligrafii oraz rysunku.

- Justyna, Martyna i Kinga do perfekcji opanowały przedstawienia japońskiego teatrzyku kamishibai.

- Kinga i Michał z pasją opowiadali o bibliotecznych zbiorach mang - japońskich komiksów.

- Daria odkryła w sobie talent do układania kwiatów, instruując zebranych gości na czym polega japońska ikebana.

- Jakub i Patryk to miłośnicy japońskich gier. Młodzież miała więc okazję do zapoznania się z japońskimi grami planszowymi, a także możliwość zagrania w nie.

- Kuba na kilka godzin stał się Mistrzem ceremonii przygotowywania japońskiej herbaty matcha. Zgromadzeni wokół niego goście z cierpliwością i niekłamanym zainteresowaniem przyglądali się temu rytuałowi, by na końcu zasmakować prawdziwego japońskiego napoju.

Najbardziej obleganym stanowiskiem było jednak miejsce, w którym przygotowywano sushi. Jagoda, Estera i Kasia, na oczach widzów, sporządzały ten japoński przysmak udzielając przy tym krótkich lekcji jedzenia pałeczkami. Była to z pewnością jedna z największych atrakcji Dnia Japońskiego, który na fotografiach uwieczniła Ewa.

Na wszystkich czekały także inne niespodzianki. Stanowisko z japońskimi puzzlami, prawdziwy samurajski miecz, kimono, zbiory książek o tematyce japońskiej, zdjęcia i rysunki uczestników projektu, a wszystko uzupełnione informacjami nt. Japonii oraz idei programu „Równać Szanse”. Fajnie jest mieć taką Młodzież!

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ