WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2017] Relacja z Zamarsk

Relacja z projektu Szwung Młodych w Zamarskach

16 maja 2018 13:13

Pierwsze spotkanie SZWUNGU MŁODYCH odbyło się na poddaszu budynku OSP w Zamarskach. 15 śmiałków w półrocznej przygodzie zmierzy się z wieloma wyzwaniami i zadaniami, które doprowadzą ich do zamierzonego celu. A jaki to cel? Każdy ma swój, bo każdy człowiek jest inny. Mocno wierzymy, że po półrocznych wspólnych działaniach, każdy go osiągnie.

Spotkanie rozpoczęliśmy od tajemniczych kopert i opracowaniu zasad dla całej grupy projektowej. Następnie w ruch poszły nożyczki, klej i stare gazety, by pomóc nam odpowiedzieć na pytanie - "Czym jest dla mnie sukces?". Powstały piękne plakaty, w których niektóre hasła się powtarzały - miłość, przyjaźń, marzenia, pasja. I to jest niezwykłe i budujące, że młodzież kieruje się właśnie takimi wartościami. Kolejnym zadaniem było przygotowanie nazwy naszego projektu. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem doskonale, choć dźwięk ciętego styropianu dawał niektórym popalić. Dodatkowo dookoła zrobiło się biało mimo braku śniegu.

Omówiony został również plan działania na poszczególne miesiące oraz budżet jaki mamy do rozdysponowania na nasze działania. I tak oto młodzież w Zamarskach ruszyła z kopyta ze swoim projektem. Trzymajcie za projekt i całą grupę kciuki. A oto nasza grupa: Arkadiusz, Krzysztof, Damian, Kinga, Kuba, Zbyszek, Bartłomiej, Łukasz, Magdalena, Ania, Marcin, Remigiusz, Sandra, Julia, Kamil.


Szwungowcy w Zamku

Grupa z projektowa SZWUNG MŁODYCH z Zamarsk zwiedziła Zamek Cieszyn. Miejsce pełne kreatywności, designu i nowoczesności. Młodzież przywitała i oprowadziła po zamku pani dyrektor Ewa Gołębiowska. Grupa mogła zobaczyć nowoczesne i designerskie przedmioty oraz meble. Dowiedziała się również na co trzeba zwrócić uwagę, urządzając przestrzeń publiczną oraz tworząc nowe przedmioty. Inspirujące były ciekawie przyozdobione przystanki na tymczasowym dworcu autobusowym, wielki hamak, doniczki ze skrzynek i "świetlisty rower". Kto wie, może niektóre elementy pojawią się w Zamarskach. Wizyta na pewno zaowocuje współpracą. Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania i poświęcony nam czas.

A oto co zainspirowało młodzież:

"Ten rower był fajny, na dynamo. Można by zrobić podobny u nas i podświetlić napis Zamarski" – proponował Krzysiek.

"Fajne były te skrzynki w formie doniczek" – zauważyła Kinga.

" Ta "żywa altanka" z wierzby mogłaby u nas w Parku powstać. Jakby miała być, to żeby była jednak większa niż tam w Cieszynie. I żeby się ławeczki i stolik tam zmieściły jakoś na 15 osób co najmniej" – zaproponował Kamil.


Młodzież wyda swoją gazetę

Na trzecim spotkaniu młodzież wzięła na tapetę warsztaty dziennikarskie, które pomogą im przy wydawaniu własnego miesięcznika. Najpierw młodzi popracowali w małych grupach, by zastanowić się, po co, w jaki sposób i o czym będzią pisać. Pomysłów było co niemiara, począwszy od opisu naszego projektu i porad jak zrobić coś z niczego, poprzez dział kulturalno-społeczny, a skończywszy na rubryce z ogłoszeniami parafialnymi, pozdrowieniami i życzeniami. Zobaczymy, co z tego wyniknie.

Gościem młodzieży był dziennikarz sportowy GZC i redaktor naczelny miesięcznika "Echo Wisły" pan Łukasz Bielski, który przybliżył pracę dziennikarza i dał wiele cennych wskazówek przydatnych w redagowaniu gazety. Na spotkaniu była również obecna pani Elżbieta Stuchlik, która wspiera działania młodzieży. Był też czas na wspomnienia. Młodzież mogła obejrzeć gazetkę, która ukazywała się przez 5 lat w naszej wsi i była wydawana również przez młodzież. Podsumowując - już wkrótce w Zamarskach pojawi się pierwszy numer gazetki SZWUNG MŁODYCH. Trzymajcie kciuki!

A oto wrażenia młodzieży po spotkaniu:

"Fajnie, że zostanie pamiątka po naszym projekcie w postaci gazetki" - Magda

"Warsztaty z panem redaktorem były bardzo ciekawe. Mogliśmy się dużo dowiedzieć o pracy dziennikarza" - Zbyszek

"Znalazłem w starej gazetce życzenia dla mnie od naszej sąsiadki. Miałem wtedy 2 latka. Super, że znowu w Zamarskach będzie gazetka. Po kilku latach będzie fajna pamiątka." - Krzysiek

Gazeta SZWUNG MŁODYCH

Miesiąc luty dla naszej grupy projektowej SZWUNG MŁODYCH zakończył się spotkaniem z fotografem panem Mariuszem. Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się na czym polega fotografia, na co zwrócić uwagę, by zrobić dobre zdjęcie i że fotografia to przede wszystkim magia. W dzisiejszych czasach wszechobecnych smartfonów każdy może uwiecznić na zdjęciu każdą chwilę, tworząc w ten sposób kolorową kronikę swojego życia. Po warsztatach koordynator podsumował pierwszy miesiąc projektu, którego zwieńczeniem będzie ukazanie się gazetki SZWUNG MŁODYCH. A będzie co czytać, bo tematów młodzież przygotowała sporo. Czytelnicy będą mogli przeczytać m.in. o: "O NAS" ( o projekcie SZWUNG MŁODYCH), "WIEŚ NEWS" (co dzieje się w Zamarskach), "ULICZNĄ SONDĘ" (wywiady z mieszkańcami), "COŚ Z NICZEGO" (zrób to sam), "SUCHAR XD" (kawały), "WSZAMAJ" (przepisy kulinarne). Choć nie była to łatwa praca to młodzież może być z siebie dumna. Premiera odbyła się 2.03.2018r.


Po długich przemyśleniach młodzież w końcu wybrała LOGO naszej grupy projektowej, które będzie można wykorzystać do promocji naszych działań. Nawiązuje ono do naszego herbu wsi, które posiada serce. Dzięki pomocy mieszkańca Zamarsk - pana Marcina, pomysł młodzieży został graficznie opracowany.


Warsztaty dla liderów młodzieżowych

Pierwsze warsztaty dla liderów młodzieżowych już za nami, a przeprowadziła je nami pani Sławomira Godek ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Były analizy, było poznanie nowych doświadczeń np. jak sobie radzić z pojawiającymi się stale nowymi wyzwaniami czy zmieniającymi się warunkami. Była integracja i zabawa oraz poczęstunek. Dzięki warsztatom możemy lepiej poznać siebie, grupę, możemy bardziej się zintegrować, a przede wszystkim nauczyć się działania w grupie - decydowania, odpowiedzialności, zaufania. Tę zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać w praktyce.

W nadchodzącym tygodniu będziemy mieli sporo pracy. Czeka nas wybór kształtów i wzorów naszych mebli z palet, wybór i zakup materiałów oraz narzędzi. A wszystko po to, by ruszyć z tworzeniem i urządzaniem naszej przestrzeni w parku.


Słońce dało nam szwungu

Za nami bardzo pracowite warsztaty projektowe. Wiosenne słońce dodało nam szwungu do działania i od razu w ruch poszły wiertarki, kątówka, pędzle i farba. Marzec w naszym kalendarzu działań projektowych to czas tworzenia mebli z palet. Z pomocą przyszedł do nas stolarz pan Paweł Kliś z Zamarsk, który podpowiedział nam, jak fachowo wykonać takie meble. Pod jego czujnym okiem chłopcy skręcili ze sobą palety, które tworzyć będą ławy z oparciami oraz stoliki. Kolejne pary rąk zajęły się szlifowaniem. Tak przygotowane elementy będą jeszcze zagruntowane, a później pomalowane. Zaangażowaliśmy się również w odświeżenie huśtawek, które już za tydzień będą mogły cieszyć odwiedzających nasz park. Udało się również przygotować szablon z naszym logo, które zdobić będzie nasze meble. Podczas naszej dzisiejszej pracy w parku odwiedziła nas pani redaktor Magdalena Stokłosa z Radia Bielsko. Niektórzy z nas mieli okazję opowiedzieć o naszym projekcie i naszych działaniach. Tak więc już wkrótce będziecie mogli o nas posłuchać w radiu.


„Szwungowcy, wielkie brawa dla całej grupy projektowej. Zawsze wierzyłem, że nasza młodzież jest kreatywna, aktywna i pracowita” – mówi koordynator projektu.


Zima nam nie straszna

Dzisiejsze spotkanie projektowe odbyło się zgodnie z planem, choć nie obyło się bez małej przygody w drodze na warsztaty, ale na szczęście wszyscy dotarli i zdążyli na czas.

Dziś, nim przystąpiliśmy do pracy omówiliśmy kilka ważnych kwestii. Już wkrótce będzie nas można rozpoznać po niezwykłych koszulkach, które w tym tygodniu zamówimy w drukarni. Poruszyliśmy również temat związany z ogłoszonym właśnie konkursem „100-lecie odzyskania niepodległości”, organizowanym w ramach program „Równać Szanse”. Motto konkursu brzmi „Ojczyzna jest wokół nas”. Zrobiliśmy "burzę mózgów" i mamy nadzieję, że nasze pomysły uda nam się ułożyć w całość, by aplikować o dotację. Nasz koordynator przypomniał również wszystkim o przygotowaniu nowego numeru gazetki, która ukazać się ma przed świętami wielkanocnymi. Niektórzy z nas wcielili się dzisiaj w reporterów i w centrum Zamarsk przeprowadzili małą sondę dotyczącą telewizji internetowej ZAMARSKI TV, która ruszy w kwietniu. A jeśli chodzi o prace fizyczne, to wspólnymi siłami zagruntowaliśmy nasze "meble", które już za tydzień nabiorą kolorów. Za tydzień również, jeśli w końcu nadejdzie wiosna, to wspólnie posprzątamy Zamarski. Razem z Sołtysem bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji.


Meble z palet już prawie gotowe

Po świątecznej przerwie znów ruszyliśmy do działania. Piątkowe popołudnie upłynęło nam pod znakiem pędzli i farb. W ramach naszych spotkań projektowych wszystkie palety, które na poprzednich warsztatach zostały skręcone, wyszlifowane i zagruntowane w końcu zyskały kolory. Mimo ciężkiej pracy, w której liczyła się precyzja i cierpliwość, udało się nam osiągnąć zamierzony cel. Już wkrótce nasze "meble" pojawią się w Parku. Choć czeka nas jeszcze w tym miesiącu szycie poduszek, razem na pewno damy radę. Na zakończenie ciężkich prac zorganizowaliśmy sobie integracyjne ognisko. Było przy tym dużo śmiechu. Po prostu fajnie spędzony czas. Na koniec nasz koordynator rozdał nasze projektowe koszulki, które z dumą będziemy nosić. Podziękował nam również za mobilizację przedświąteczną, dzięki której udało się wydać drugi numer naszego miesięcznika SZWUNG MŁODYCH. Dzień później, kilkoro z nas postanowiło ponownie spotkać się w parku, by złożyć w całość nasze meble z palet. Chwyciliśmy więc za nasze narzędzia. Z pomocą przyszła nam miejscowa firma PROFI pana Rafała Forystka, która podarowała nam potrzebne wkręty. Nasze "dzieła" od razu wzbudziły zainteresowanie odwiedzających nasz park. Niektórzy nawet je przetestowali. Do szczęścia brakuje jeszcze miękkich poduszek na siedziska i kółek do stolików. Na pewno ogarniemy to jeszcze w kwietniu.


Warsztaty wikliniarskie

Kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy, trochę lata. Podczas naszego kolejnego twórczego spotkania, korzystając z iście letniej pogody, też sobie poprzeplataliśmy. Wszystko za sprawą warsztatów wikliniarskich, które przeprowadziła z nami pani Łucja z Stowarzyszenia SERFENTA z Cieszyna. Kto by przypuszczał, że w dwie godziny można nauczyć się podstaw tworzenia przedmiotów użytkowych z wikliny. Nam udało się stworzyć tacki, choć wymagało to od wszystkich cierpliwości i skupienia. Zobaczyliśmy również jak wykonuje się "żywą altanę" z wierzby. Mamy nadzieję, że taka budowla powstanie w naszym parku. Na koniec niektórzy z nas wytyczyli miejsce, gdzie już wkrótce wybudujemy miejsce na ognisko.

Budowa paleniska

Kolejne pracowite działania w ramach projektu SZWUNG MŁODYCH za nami. Nim chwyciliśmy za łopaty przedyskutowaliśmy temat poduszek na meble z palet. Z pomocą przyszedł nam pan Ryszard Hodura, który jest tapicerem, więc doradził nam, jaki materiał wybrać na poduszki. Omówiliśmy również dalszy plan działania na kolejne miesiące. Musimy już wybrać termin naszej podróży do Warszawy. Po rozmowach przyszedł czas na ciężką pracę. Chłopaki chwycili za łopaty, by rozpocząć budowę naszego miejsca na ognisko. Po dwóch godzinach nasze "koło" już nabrało kształtów. W tym czasie dziewczyny zajęły się wykonaniem graffiti na naszych meblach z palet. Druga część prac fizycznych odbyła się w sobotę. W pracach wzięły udział osoby, których nie było dzień wcześniej. Tak więc każdy z nas daje cząstkę siebie, by wspólnie zbudować palenisko z prawdziwego zdarzenia w naszym parku. Relację z naszych działań będzie można zobaczyć w naszej sołeckiej ZAMARSKI TV, której niektórzy z nas udzielili krótkiego wywiadu.


Nasz "paleniskowy krąg" już prawie gotowy

Ostatnie kwietniowe spotkanie projektowe były dla nas bardzo pracowite. Tradycyjnie rozpoczęliśmy w "Salce Spotkań", omawiając nasze dalsze działania m.in. organizację wyjazdu do Warszawy, pomysł na poduszki na palety i przygotowania materiałów do najnowszego numeru gazety. Nasz koordynator przygotował również dla nas nowe zadanie. Musieliśmy zastanowić się jak zagospodarować wolną przestrzeń na doniczkach w parku. Wspólnie zrobiliśmy burzę mózgów i ku naszemu zaskoczeniu - rzuciliśmy pomysłami jak z rękawa. Wkrótce będzie można zobaczyć efekty naszych działań.

Nim zakasaliśmy rękawy do prac fizycznych przy budowie miejsca na ognisko w parku, wszyscy razem odśpiewaliśmy głośne STO LAT panu Klaudkowi z okazji urodzin. Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentu w postaci przydatnego narzędzia do parku. Nowa siekiera - jak powiedział solenizant - będzie wprowadzać dyscyplinę w grupie, a tak na poważnie przyda się nam do rąbania drewna na ognisko.

Kolejne godziny naszego spotkania to już wielka mobilizacja przy budowie. Wszyscy razem z wielkim zaangażowaniem, w pocie czoła układaliśmy kostkę wokół kręgu. W ruch poszły taczki, łopaty no i nasze ręce, które przerzuciły tony kostki brukowej. Mimo zmęczenia było przy tym wiele radości i satysfakcji, bo efekty naszej pracy robiły na wszystkich ogromne wrażenie. Sami byliśmy w szoku, że się nam udało.

W naszych pracach pomogli nam również nasi rówieśnicy, dzieciaki z podstawówki oraz Pan Jan Palac - zamarski społecznik. Po ponad trzech godzinach nasz "krąg" był już gotowy. Brakowało jeszcze chodnika, ale to zadanie udało się nam dokończyć kolejnego dnia. Tak więc już wkrótce (po ogarnięciu całości) uroczyście rozpalimy pierwsze ognisko.

Majówkowe działania

Choć "majówka" dobiegła końca to my wcale nie zwalniamy. Po intensywnym tygodniu ciężkich prac przy budowie naszego paleniska przyszedł czas na spotkanie warsztatowe.  Posumowaliśmy na nim nasze 3 miesięczne działania - tak, to już pół projektu za nami! Omówiliśmy również plany na kolejne działania. Zapowiada się całkiem ciekawie. Po dyskusji przyszedł czas na pracę (to lubimy najbardziej, bo nie umiemy wysiedzieć w jednym miejscu). Jedna grupa zajęła się przygotowaniem szablonów na graffiti, druga przykręcaniem kółek do naszych stolików z palet, a jeszcze kolejna zasadzeniem wierzbowych gałązek, z których powstanie mały płotek. Po tych wszystkich działaniach przyszedł czas na integracyjne ognisko. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy, no i muzyki na żywo w wykonaniu Zbyszka Koconia. Warto wspomnieć, że o naszych działaniach rozpisują się prawie wszystkie portale informacyjne z regionu. Ostatnio również zaproszono nas do RADIO BIELSKO, gdzie wraz z naszym koordynatorem mieliśmy audycję na żywo. Mieszkańcy mogą również zapoznać się z najnowszym numerem naszej gazetki SZWUNG MŁODYCH.


Doniczki i poduszki

Za oknami wiosenne burze, a u nas burza mózgów związana z zbieraniem pomysłów na oryginalne doniczki do parku. Na ostatnim spotkaniu omówiliśmy istotne sprawy dotyczące naszego projektu. Nasze myśli skupiają się obecnie na kontroli, która zbliża się wielkimi krokami.

W środę 16 maja br. z Warszawy z Programu Program "Równać Szanse" przyjedzie do nas pan Artur, który sprawdzi nasze działania. Wizytacja sprawia, że z tą burzą mózgów u nas w cale nie jest tak prosto. Z pomocą przyszedł pan Klaudek, który podpowiedział nam jak zrobić pierwsze doniczki z materiałów, które były dostępne w Salce. W ruch poszły więc wkrętarki i piły, a także szlifierka i pędzle. Wkręty kolejny raz dostarczył nam Pan Rafał Forystek za co serdecznie dziękujemy. Efekty naszej pracy zaskoczyły nawet nas, bo doniczki prezentują się bardzo ciekawie. Niektórzy z nas zabawili się w krawców, biorąc do ręki igły i nici. Trzeba było przyszyć uchwyty do naszych kolorowych poduszek, które już wkrótce trafią na nasze meble z palet. Bartek - nadworny ogrodnik parku zajął się roślinami. Jak widać, kolejne 2,5-godzinne spotkanie było bardzo twórcze.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ