WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2018] Borne Sulinowo

Prawdziwe widowisko na finale projektu "Muzyka łagodzi obyczaje"!

20 sierpnia 2019 11:15

Bo muzyka naprawdę łagodzi obyczaje!

Finał projektu Równać Szanse „Muzyka łagodzi obyczaje” zakładał stworzenie grupy artystyczno-muzycznej i przygotowanie przez nią koncertu finałowego… Jednak zamiast koncertu powstało coś zupełnie zaskakującego… Prawdziwe widowisko!


Bazą do koncertu były piosenki z dzieciństwa łączące pokolenia, takie, które znają tak dziadkowie, jak i ich dzieci oraz wnuki. Zamysł półrocznego projektu polegał na połączeniu we wspólnej inicjatywie kulturalnej uczestników reprezentujących trzy pokolenia. Pod kierunkiem Pani Marty Kątny kilkunastoosobowa  grupa młodzieży  z Bornego Sulinowa zaprosiła do projektu innych miłośników muzyki, starszych od siebie o kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat i stworzyła nieszablonowy koncert oparty na piosenkach familijnych, znanych i lubianych przez pokolenia Polaków.

Młodzi zadbali o wszystko! Poza realizacją scenariusza, próbami, nauką tekstów piosenek, przygotowali rekwizyty,  ciekawą choreografię, piękną i  klimatyczną scenografię,  kostiumy i charakteryzację oraz konferansjerkę a także wiele innych drobiazgów składających się na widowisko. W finale jedni wcielili się w role wokalistów, inni w aktywnych muzyków instrumentalistów czy członków obsługi technicznej. Każdy przyjął rolę, w której czuł się najlepiej, na miarę swoich możliwości.

Widownia była oczarowana występem. Najmłodsi dali się wręcz zahipnotyzować dźwiękiem, błyszczącymi gadżetami i iskrzącymi się na tle granatowego nieba fajerwerkami zimnych ogni. Dorośli wpatrywali się w młodych artystów z niedowierzaniem i podziwem, obserwując swobodę, z jaką prezentowali się na plenerowej scenie. Liczni seniorzy z rozrzewnieniem wspominali czasy, kiedy jako dzieci słuchali tychże piosenek, by potem nucić je dzieciom i wnukom… I tak „Bal arlekina”, „Był sobie król…” czy „Pierrot” wzruszyły, obudziły wspomnienia i pobudziły wyobraźnię widzów, którzy wielokrotnie podkreślali, że te piosenki naprawdę łączą pokolenia.

Idea projektów Równać Szanse zakłada zdobycie przez młodych konkretnych kompetencji społecznych. W tym przypadku nie mogło być inaczej. Półroczna wspólna praca przyniosła przyjaźnie oraz zdolność współpracy. Każdy uczestnik planował pracę i realizował ją metodą małych kroków, a rzetelność i systematyczność  pozwoliły cieszyć się małymi sukcesami i tym ostatnim, największym. Każdy poznał zasoby środowiska, zorientował się, gdzie szukać wsparcia i pomocy w trudnych chwilach. Silne więzi i poczucie odpowiedzialności za wspólne dzieło nie pozwoliły grupie na wypalenie czy kryzys. Półroczna praca przyniosła wspaniały koncert finałowy i umiejętności, z którymi borneńska młodzież może bez kompleksów podbijać świat.


Młodzież projektu Równać Szanse „Muzyka łagodzi obyczaje” – winni utalentowani całego zamieszania: 

 • AMELIA BYKOWSKA
 • WIKTORIA ŁOZIŃSKA
 • WIKTORIA WŁODARCZAK
 • LENA WYSOCKA,
 • DOMINIKA TROFIMIEC,
 • JULIA TCHÓRZEWSKA,
 • JULIA KAŹMIERCZAK,
 • KALINA TRANBOWICZ,
 • OLIWIA RAFAŁOWICZ,
 • ADAM DĄBROWSKI,
 • SZYMON FILOWIAT,
 • DAMIAN BORCHARDT,
 • ROLAND SCHLAMBERGER


Serdeczne podziękowania za wsparcie, a także chęć i gotowość do współpracy kierujemy w szczególności do zespołu muzycznego w składzie: Roman Sokulski, Jerzy Kępski, Wiesław Ignerowicz i Wojciech Więckowski. Dziękujemy Pani Barbarze Raczyńskiej, Marii Paczusce oraz Paniom z zespołu ONTIS z Sitna za uświetnienie swoim udziałem naszego koncertu. ____________

Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego 2018! 8 sierpnia został otworzony RKG 2019 - złóż swój wniosek!WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ