WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2019] Jędrzychowice

Podaruj mi kawałek słońca

24 czerwca 2020 12:06

„Podaruj mi kawałek słońca” to akcja zorganizowana przez młodzież z projektu "Rozwinąć Skrzydła Motyla" z Jędrzychowic.

Działanie polegało na zorganizowaniu warsztatów podczas których uczestniczy projektu ręcznie zdobili doniczki i sadzili kwiaty. Kolejnym etapem było sporządzenie listy osób do których miały trafić piękne rośliny. I tak zostali nimi obdarowani starsi mieszkańcy Jędrzychowic i Kowalewa, zaprzyjaźniony dom dziecka we Wschowie oraz przyjaciele projektu, którzy dobrym słowem wspierają nasze działania.


"Była to niesamowita lekcja odpowiedzialności i przedsiębiorczości: trzeba było zrobić zakupy, poznać wymagania konkretnych roślin, ale również udać się z podarunkami to wszystkich osób. Okazało się, że z pozoru drobny gest może wywołać wiele radości,wzruszenia i uśmiechu na twarzy."


Zgodnie z ideą działania, podarowano wielu ludziom kawałek słońca, a razem z nim wiele radości czy nawet łzy wzruszenia. A czego nauczyli się wolontariusze?


"Na pewno tego, że wokół nas jest wielu ludzi, którzy potrzebują zainteresowania, czasami dobrego słowa oraz tego, że lepiej dawać niż brać. Jedna z obdarowanych Pań dostała prezent w swoje 90 urodziny - oprócz kwiatka było gromkie sto lat, chociaż pewnie lepiej zabrzmiałoby 110 :) 

Gdy wolontariusze wyruszyli z prezentami dostawałam od nich pełne entuzjazmu telefony z informacjami o reakcji mieszkańców. Coż dużo pisać, jestem z nim naprawdę bardzo dumna."
~ Marta, koordynatorka projektu


Działania młodzieży zostały zauważone przez lokalne media. Portal Wschowa NaszeMiasto.pl opublikował artykuł krótko opisujący grupę oraz jej ostatnie działania. Natomiast na kanale "Radio Koziołek" na YouTube pojawiła się rozmowa z jedną z uczestniczek akcji, która krótko opowiedziała o całym zadaniu.WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ