WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[30 lat wolności] Pierwsze działania w ramach konkursu 30 lat wolności 1989 - 2019!

Pierwsze działania w ramach konkursu "30 lat wolności 1989 - 2019"!

24 września 2019 14:50

Konkurs "30 lat wolności 1989 - 2019" trwa! Zobaczcie co słychać w projektach i jakie działania podjęła młodzież w małych miastach.


Celem konkursu było wsparcie wsparcie projektów, w których młodzi ludzie mięli zorganizować wydarzenia pokazujące swojemu otoczeniu (swoim rówieśnikom, rodzicom, nauczycielom, mieszkańcom) osiągnięcia polskiego społeczeństwa w procesie przemian ustrojowych rozpoczętych w roku 1989, a zwłaszcza co się zmieniło w ich społecznościach dzięki zmianom zapoczątkowanym w 1989 roku oraz kontynuowanych po przystąpieniu Polski do NATO i UE.


Jako pierwsi na tapecie: Orla, Pęgów, Szebnie i Rzepiennik Strzyżewski.Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Pierwsze działania młodzieży w ramach projektu "Animujemy z okazji 30 lat wolnej Polski". Europejskie Centrum Solidarności jest w Gdańsku, jednak odległość nie jest przeszkodą. Ponad 30 osobowa grupa orlańskiej młodzieży zapoznawała się tam z dziejami naszej wolności. ECS jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy młody człowiek chcący świadomie uczestniczyć w budowie Polki. Jest to miejsce, którego misją jest upowszechnianie wiedzy na temat ruchu Solidarności czyli pokojowej rewolucji, która zmieniła oblicze Europy środkowej i Wschodniej. Jej zadaniem jest również budowanie wiadomych i dojrzałych postaw obywatelskich. Miejsce zrobiło ogromne wrażenie na młodych ludziach, było też wehikułem czasu dla opiekunów. Polecamy wszystkim wizytę w tym miejscu. Skłania ono do refleksji i zadawania pytań starszemu pokoleniu, które te czasy pamięta i może podzielić się refleksją wpływy tej rewolucji na ostatnie 30 lat Polski.


     

  

Europa da się lubić w Pęgowie!

Gdy planowaliśmy projekt i wydarzenia związane z organizacją rajdu na orientację wszystko wydawało się prostsze, bo planowaliśmy połączyć siły z Pęgowską Grupą Rowerową, ale niedawno okazało się, że niestety oni w tym roku pasują, dlatego wszystko co związane z organizacją rajdu zostało na naszej głowie. Zależało nam bardzo by przekonać uczestników do idei, że Europa da się lubię w Pęgowie!

Chociaż przygotowania do rajdu były trudne, ponieważ trzeba było wymyślić wszystkie zadania oraz trzeba było je zorganizować.

Olivia 

Strasznie się stresowałam, że coś nie wyjdzie, ale na szczęście wszystko poszło dobrze sam rajd bardzo mi się podobał. Zobaczyłam jak to jest coś organizować, a nie tylko w czymś uczestniczyć. Fajne było to, że ludziom to wszystko się podobało i że nasza praca nie poszła na marne. Poświeciliśmy wiele czasu by wszystko zorganizować co nie było aż tak proste jak się może wydawać. Myślę, że nauczyłam się samodzielności i dowiedziałam się że my młodzi też wiele potrafimy, wystarczy nam mała pomoc, a jesteśmy w stanie zorganizować coś takiego.
 

Gosia

Dla mnie trudne było mówienie uczestnikom na czym polega zadanie, bo jestem nieśmiała i strasznie się stresowałam, wszystko inne było fajne. 


Ojczyzna to ludzie - TY i JA

Konkurs Specjalny - 30 lat wolności 1989 - 2019 realizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach pn. "Ojczyzna to ludzie - TY i JA". 30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po latach komunizmu wolne wybory i Obrady Okrągłego Stołu. W 1999 r. Polska przystąpiła do NATO, a w 2004 r. do Unii Europejskiej. W ramach zadania w czytelni Biblioteki została otwarta wystawa "A mury runą", którą można zwiedzać do końca sierpnia. Odbyły się również spotkania integracyjne "Opowieści z tamtych lat" oraz edukacyjne warsztaty dla najmłodszych czytelników "Wehikuł czasu - podróż do lat 80 - tych". Wystawa została przygotowana z materiałów i sprzętów przyniesionych przez młodzież do naszej Biblioteki. 


 PoKlatce


Stop klatka, przyjechała Julia Orlik, studentka Łódzkiej szkoły filmowej, która wprowadziła nas w tajniki animacji poklatkowej. Ale wcześniej spotkaliśmy się w Kinie za Rogiem w Olszynach i wspólnie omówiliśmy to co chcemy umieścić w naszym filmie. Jeszcze nie zdecydowaliśmy do końca, jakie zmiany, które zaszły w naszej społeczności na przestrzeni ostatnich 30 lat będą tłem naszego filmu. To wyjdzie dopiero w trakcie realizacji. Wszystko zależy od techniki jaką wybierzemy i możliwości jakie ona nam daje. Na razie były małe wprawki animacyjne, każdy wykonał kilkanaście rysunków, na specjalnym papierze zwanym przebitkowym, które następnie zostały sfotografowane, klatka po klatce i za pomocą specjalnego programu wprowadzone w ruch. Dobra zabawa i nauka cierpliwości, no i przygotowanie do realizacji projektu. Następny etap - film.


  


  


Więcej relacji wkrótce - obserwujcie naszą stronę!
#RownacSzanseWIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ