WSTECZ :: Strona głównaAktualnościLudzie programuŚwiderska_bożena

Wywiad z Bożeną Świderską

27 lipca 2017 13:12

Imię i nazwisko: Bożena Świderska


Organizacja
: Gminny Ośrodek Kultury w Świetajnie


Zawód/ wykonywane zajęcie
: nauczyciel


O czym jest Wasz projekt?

Założeniem projektu jest wykonanie kolorowego muralu na budynku Gminnego Ośrodka Kultury, by stworzyć wizytówkę wsi, oraz rewitalizacja miejsca, w którym spotyka się w plenerze młodzież. Poprzez organizację warsztatów graffiti i architektonicznych młodzież rozwinie zdolności twórcze, a praca przy muralu i odnawianiu miejsca spotkań wzmocni więzi z miejscem zamieszkania.


„Kreatywni w akcji” kończy już niedługo. Co udało się osiągnąć?

Spotkania na zajęciach warsztatowych i w innych miejscach, w pewien sposób zintegrowały grupę oraz zagospodarowały czas wolny młodzieży. Wspólnie wymalowali ścianę budynku i porządkowali obejście. Razem też odbyli wyjazdową wycieczkę na paintball, gdzie świetnie się bawili.


Jak będzie wyglądać świętowanie projektu?

Świętowanie projektu to spotkanie ze znajomymi, rodzinami i przedstawicielami gminnych władz przy wspólnym grillu. Takie wspólne grillowanie stwarza wyjątkowy charakter integrowania się. Jest to też swoista, relaksująca zabawa na świeżym powietrzu. Dodatkową atrakcją będą występy zespołów młodzieżowych działających przy ośrodku kultury. Dla dzieci odbędą się animacyjne zabawy, a dla wszystkich chętnych - próba swoich sił w sztuce graffiti.


Patrząc wstecz, co było największym wyzwaniem dla młodych i jak je przezwyciężyli?

Największym wyzwaniem było tworzenie muralu, no i zmora poprawek podczas malowania. Wszystko wyszło dobrze, bo nad wykonawcami czuwał fachowiec – kolega grafficiarz, który udzielał wskazówek, no i czasami pomagał, jeśli coś opornie szło.


A dla Ciebie?

Mural powstawał na dużej ścianie. Trzeba było załatwić profesjonalne i bezpieczne rusztowania z zabezpieczeniem. Wyzwaniem było dopilnowanie bezpieczeństwa pracy młodych ludzi.


Co Cię najbardziej zaskoczyło podczas realizacji projektu?

Zawsze podziwiałam ludzkie talenty. Tym razem również byłam zachwycona tym co powstawało na ścianie. Nie do wiary, że można stworzyć „coś z niczego” i na dodatek ładnego.


Jak według Ciebie powinna wyglądać
 rola koordynatora projektu, aby młodzi odnieśli sukces?

Rola koordynatora to przede wszystkim umiejętność zachęcenia młodzieży do pracy i jak to się mówi: umieć dotrzeć do nich, by sami chcieli, by wspólnie umieli się zorganizować do działania.


Co dla Ciebie oznacza sukces młodzieży w projekcie?

Sukcesem jest to, że młodzież jest zadowolona z efektów swojej pracy. Jeżeli ktoś z mieszkańców zauważy, że coś pięknego powstało i pochwali to. Twórcy dzieła zaś będą mogli powiedzieć, że tu jest mój udział.


Co wg Ciebie Program Równać Szanse daje młodym?

Pozwala coś zrobić dla ogółu i jednocześnie coś dla młodzieży. To, że młodzież sama wymyśli działanie i je zrealizuje.


Gdybyś miała polecić innym Program Równać Szanse – tym, którzy jeszcze się wahają, to co byś powiedziała?

Proszę spróbować, bo warto.


Czy jest coś, co Twoim zdaniem odróżnia Program
Równać Szanse od innych programów skierowanych do młodzieży?

Wydaje mi się, że najbardziej odróżnia to, że w grupie projektowej uczestnicy programu mogą być jednocześnie instruktorami. Czyli uczą swoich kolegów i przy tym sami tworzą, uczą się.


Projekt się powoli kończy - jakie plany dalej?

W moim przypadku bardzo blisko czas odpoczynku i emerytury, ale po drodze mam jeszcze dwa projekty do zrealizowania (z tym, że są to projekty inwestycyjne).

 WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ