WSTECZ :: Strona głównaAktualnościInneKonferencja_Białystok_relacja

Relacja z Podlaskiej Konferencji Równać Szanse!

13 czerwca 2017 16:30

W dniu 13 czerwca 2017 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się Podlaska Konferencja Równać Szanse. Dyskutowano o wyrównywaniu szans młodych ludzi z małych miejscowości, założeniach i filozofii działania programu Równać Szanse oraz
o możliwościach środowiska lokalnego na rozwój młodych ludzi.


W trakcie debaty uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: czy tylko wielkie miasta mają wpływ na rozwój młodych ludzi? Co zrobić, żeby w naszych społecznościach młodzi ludzie mieli te same lub podobne szanse na rozwój? W debacie udział wzięli: Sebastian Bartkowski – prezes Unisławskiego Towarzystwa Historycznego z Unisławia, wieloletni koordynator projektów Równać Szanse, Natalia Gierasimiuk – liderka pracująca z młodzieżą założycielka Fundacji na rzecz budowy otwartego społeczeństwa ONI - TO MY, dr Anna Kienig – z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Artur Łęga z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Debatę poprowadziła dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Po debacie, odbył się kalejdoskop projektów Równać Szanse, gdzie zaprezentowano siedem projektów realizowanych w ramach programu. W roli prezentujących świetnie spisała się młodzież z Krypna Kościelnego, Czyżewa, Gliniszcz Wielkich i Orli.


W dalszej części konferencji odbyły się warsztaty, w trakcie których dyskutowano o tym, jak przygotować poprawnie wniosek do konkursu, kto może wspierać działania młodzieży w najbliższym otoczeniu, a także jak włączać młodzież w tworzenie gier terenowych z użyciem nowych technologii.


„Dzisiejsze spotkanie stwarza okazję do zdobycia aktualnej wiedzy na temat programu , ale też do wymiany doświadczeń. Takie spotkania zawsze wzbogacają, powodują, że można podkraść dobre pomysły do swoich społeczności lokalnych. Duże miasta często mają łatwiej, dlatego program z tak mocno wyspecjalizowanym podejściem do tych 20 tys. mieszkańców powoduje myślenie w kategoriach zadbania o najmniejszą społeczność lokalną i to jest bardzo dobre działanie.” - podkreślał Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.


Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się o możliwych źródłach finansowania działań młodzieżowych w województwie podlaskim.


W Podlaskiej Konferencji Równać Szanse wzięło udział ponad 70 osób z terenu całego województwa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Patronat medialny nad konferencją objęło Radio Białystok. Opiekę medialną sprawowało TVP 3 Białystok. Partnerem konferencji była Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ