WSTECZ :: Strona głównaAktualnościLokalne foraRelacja z Lokalnego Forum w Bukowcu

Relacja z Lokalnego Forum w Bukowcu

18 października 2018 18:13

18 października 2018 r. na sali wiejskiej w Bukowcu odbyło się Lokalne Forum Programu Równać Szanse „Młodzi - tajemnica czy wiedza?” organizowane przez Stowarzyszenie Wsi Bukowiec „Działajmy Razem”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych instytucji działających w gminie Międzyrzecz, a także ludzie działający bezpośrednio z młodymi ludźmi.

Spotkanie otworzyła Gabriela Góra - wiceprezes stowarzyszenia, która przedstawiła uczestnikom program i istotę forum.  Następnie zaprezentowali się goście, krótko opowiadając o tym, skąd są i w jaki sposób działają z młodzieżą. O idei, celach i założeniach Programu Równać Szanse opowiedział przedstawiciel Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, pan Artur Łęga.

W czasie Forum szukano odpowiedzi na pytanie: Młodzi - to dla nas tajemnica czy wiedza? Podczas pracy w grupach metodą ,,World Cafe" dyskutowano nad tym,  co oferujemy naszej młodzieży, jakie mamy dla niej zaplecze infrastrukturalne, z czym wychodzimy naprzeciw ich potrzebom i zainteresowaniom, a także jaki jest  rynek pracy.

 

Praca przy stolikach wrzała. Dyskutowano również podczas prezentacji wyników. Okazało się, że  w naszej gminie możemy być dumni z zaplecza infrastrukturalnego i działań skierowanych do młodych, gdyż jest ich bardzo szeroka paleta, jednak korzysta z nich tylko kilkanaście procent zainteresowanych.

Po przerwie przyszedł czas na  tworzenie portretu młodego człowieka.  Debatowano nad tym,  jaka naszym zdaniem jest młodzież. Jakie są  jej marzenia, potrzeby, zainteresowania i aspiracje, gdzie i u kogo szuka pomocy? Jakie ma  mocne i słabe strony? Na Sali znowu wrzało od wymiany zdań i szukania odpowiedzi.

Wreszcie padło pytanie - skąd wiedzę czerpiemy wiedzę na temat młodzieży? 
Podczas burzy mózgów i wyciągnięto następujące  wnioski:

- każdy z nas zna grupę młodych, z którą pracuje,

- potrzebujemy rzetelnej diagnozy, która objęłaby szerokie grono młodzieży, także tej, której nie widzimy, bądź jej nie znamy,

- musimy słuchać i jeszcze raz słuchać,

- bardzo ważna jest wolność i szacunek,

- musi zaistnieć dialog, rozmowa,

- należy dać młodym przestrzeń do realizowania się,

- podstawą  pracy z młodymi jest wytworzenie dobrych relacji,

- życzymy sobie współpracy i zaangażowania także między dorosłymi.

W ostatniej części spotkania dr Andrzej Zygadło  z Uniwersytetu  Zielonogórskiego pokazał wartość współpracy i zaprezentował  różne postawy  dorosłego w działaniach z młodzieżą.

Stowarzyszenie Wsi Bukowiec „Działajmy Razem”

 WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
APLIKUJ O DOTACJĘ