WSTECZ :: Strona głównaAktualnościKonkurs specjalnyPrzedłużamy termin składania wniosków w Konkursie Specjalnym

Przedłużamy termin składania wniosków w Konkursie Specjalnym

8 maja 2019 18:17

Polska Fundacja Dzieci i Młodziezy czeka na zgłoszenia w Konkursie Specjalnym „30 lat wolności 1989 – 2019”.

Wnioski możecie składać do 20 maja 2019 roku do godziny 12-tej!


W związku z przypadającymi w 2019 roku rocznicami historycznych wydarzeń związanych z polską wolnością i demokracją – a szczególnie z przypadającą 4 czerwca – 30 rocznicą zwycięstwa „Solidarności” w wyborach parlamentarnych, powołaniem pierwszego niekomunistycznego Prezesa Rady Ministrów oraz rocznicami przystąpienia Polski do NATO (20 rocznica) i UE (15 rocznica) – ogłaszamy Konkurs Specjalny, adresowany do organizacji pozarządowych, domów kultury i bibliotek, które realizowały projekty w Programie Równać Szanse. Konkurs nawiązuje do podobnego przedsięwzięcia realizowanego w ramach Programu w 2014 r. z okazji 25-lecia wydarzeń 1989 roku.Celem konkursu jest wsparcie projektów, w których młodzi ludzie zorganizują wydarzenia pokazujące swojemu otoczeniu (swoim rówieśnikom, rodzicom, nauczycielom, mieszkańcom) osiągnięcia polskiego społeczeństwa w procesie przemian ustrojowych rozpoczętych w roku 1989, a zwłaszcza co się zmieniło w ich społecznościach dzięki zmianom zapoczątkowanym w 1989 roku oraz kontynuowanych po przystąpieniu Polski do NATO i UE.

Projekty mogą obejmować różne typy działań, np. konkursy, gry terenowe, festyny, wystawy, koncerty, spektakle, spotkania publiczne, realizację filmów, etc. upamiętniające rocznicę wyborów z 1989 roku, a także rocznice przystąpienia Polski do NATO i UE, przypominające historyczne wydarzenia i osoby, które przyczyniły się do tych wydarzeń zarówno w skali lokalnej jak i ogólnopolskiej. Istotne jest, by angażowały większą grupę osób, adresowane były do jak najszerszego grona odbiorców i stwarzały okazję do uczestnictwa we wspólnym święcie. Ważnym jest, aby działania miały przewidziany finał, który będzie miał formę święta lub szczególnego wydarzenia dla lokalnej społeczności.

Chcemy, by dzięki realizacji projektów młodzi ludzie, byli bardziej świadomi wagi zmian, które dokonały się dzięki wygranym przez „Solidarność” wyborom 4 czerwca 1989 roku, a także przystąpieniu Polski do NATO i UE, tak by realizowane projekty rozwijały wśród młodych ludzi postawy obywatelskie, świadomość europejskich korzeni oraz znaczenie udziału w społeczności międzynarodowej, mające swój wyraz w gotowości do angażowania się w działania na rzecz wspólnego dobra oraz poczucie dumy z historycznych osiągnięć polskiego społeczeństwa. Chcemy aby uczestnicy projektu nabyli i w praktyce przećwiczyli jak dzielić się zdobytą wiedzą z innymi, jak docierać z przekazem o ważnych sprawach do rówieśników i lokalnej społeczności.


W ramach konkursu można ubiegać się o dotacje w wysokości do 6 tys. zł.
Harmonogram Konkursu Specjalnego:

 • Termin składania wniosków                             20 maja 2019 r.
 • Ogłoszenie wyników konkursu                         4 czerwca 2019 r.
 • Rozpoczęcie realizacji projektów                      1 lipca 2019 r.
 • Przekazanie dotacji                                        11 lipca 2019 r.
 • Zakończenie realizacji projektów                     31 października 2019 r.
 • Raport końcowy z realizacji projektu                30 listopada 2019 r.


Dotacje zostaną przyznane na realizację 4-miesięcznych projektów prowadzonych  od 1 lipca do 31 października 2019 r.


Dokumenty oraz szczegółowe informacje:

➜ Zasady konkursu: POBIERZ

➜ Wzór formularza wniosku: POBIERZ

➜ Kryteria oceny merytorycznej: POBIERZ 
Wasza organizacja zgłasza udział w konkursie? Napiszcie o tym na Facebooku!
WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowiłem wi.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ