WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2020] Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby

Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby

16 czerwca 2021 17:45

Grupa projektowa "Młodzieżowa Manufaktura Rzeźby" z Żychlina ma swoje sposoby na utrzymanie motywacji.

Jak sprawić, żeby się dalej chciało realizować założone cele i działać zgodnie z harmonogramem?

Czasami i tacy pracusie jak WieWióry ulegają zmęczeniu materiału. To normalne uczucie. Nigdy jednak nie poddajemy się, pozwalamy sobie po prostu na zmianę zajęcia, odpoczynek, dzień - dwa bez ciśnienia.

Świętujemy co się da - obchodzimy urodziny wszystkich chłopaków z grupy i ważne momenty dla grupy. Robimy grille niespodzianki z prezentacjami i filmikami ze zdjęć, organizujemy wyjścia w teren, wyjazdy na basen dzięki sponsorowi.

Jednym z najlepszych pomysłów było zorganizowanie wyjazdu do Rezerwatu Perna, gdzie przygotowaliśmy ognisko, wydrukowaliśmy teksty ulubionych piosenek na karaoke, testowaliśmy w plenerze naszą autorską grę storytellingową, spacerowaliśmy, uczyliśmy się walki mieczami, graliśmy w siatkę. Takie zabawy integracyjne bardzo pomagają.

Gdy spędzi się ze sobą czas, pozna się siebie bliżej, to później zdecydowanie inaczej wygląda współpraca. Często podczas takich spotkań robimy burze mózgów, i wpadamy na super pomysły, które wykorzystujemy w projekcie.

Fajnym pomysłem było składanie i programowanie robota, na którego pozyskaliśmy fundusze spoza projektu. W końcu robot to też trochę rzeźba i nawet wpisuje się w WieWiórowy klimat.

Mamy swoją playlistę - jest na niej harcerska piosenka Sosenka, trochę rapu z przekazem, Sanaah i "Duszki", Kwiat Jabłoni "Kto powie mi jak?".

Mamy swoje okrzyki "Do boju BAŚKA" albo tekst piosenki Julii Wieniawy i Macieja Musiałowskiego "Zabierz te miłość", który śpiewamy często z przymrużeniem oka na wesoło.

Dzięki takim działaniom czujemy się jedną drużyną, rozumiemy się bez słów.

Co nam jeszcze pomaga?

Na spotkaniach integracyjnych często wykonujemy karty socjoterapeutyczne np. ze strony www.psychologiadziecka.org - są tam ciekawe ćwiczenia usamodzielniające, wzmacniające, ukazujące mocne strony.

Korzystamy też z publikacji „Jestem, działam, współpracuję” bo zawarte tam pomysły na pracę z młodzieżą są świetne!

Zrobiliśmy też wspólny projekt z grupą z ubiegłego roku i zbudowaliśmy gablotę na lalki z przedstawienia z projektu "Po nitce do kłębka".

Gdy wszystkie polepszacze nastroju zawodzą zostaje ostateczna broń w walce o powrót weny - wolontariat z kotami. Koty zawsze pomagają na całe zło świata.

Nasz projekt traktujemy jak "dziecko" i jak "firmę" i w obu przypadkach ustaliliśmy, że niezbędna jest nie tylko pozytywna dyscyplina, ale też trochę luzu, odpoczynku i zaopiekowania.

Dokładnie tak jest w życiu.WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ