WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[RKG 2020] "Młodzież movie" o warsztatach mówi

"Młodzież movie" o warsztatach mówi

25 marca 2021 09:25

Patryk Strojewski, dyplomowany aktor, występował na wielkich scenach w Krakowie, Gliwicach, Warszawie, a trzynastego marca przyjechał do Gubińskiego Domu Kultury w Gubinie, aby poprowadzić dla lokalnej młodzieży warsztaty w tematyce gry aktorskiej.

W sobotnie popołudnie uczestnicy projektu "Młodzież movie" poznali tajniki gry aktorskiej. W sali widowiskowej Gubińskiego Domu Kultury Patryk Strojewski uczył młodzież jak poprawnie "krzyczeć" czy "szeptać" w teatralny sposób.Pokazał, że istotą aktorstwa jest postawienie sobie celu, a drogę do niego ogranicza tylko własna wyobraźnia. Człowiek teatru przytoczył między innymi anegdotę o tym, że Johnny Depp, aby tak dobrze zagrać główną rolę w filmie "Piraci z Karaibów", udawał... skorpiona! W taki właśnie sposób wytworzył abstrakcyjny obraz najodważniejszego pirata na świecie.

Tego aktor uczył młodych ludzi - zabawy wyobraźnią.

- Dziękuję za warsztaty, cudowna młodzież, świetna atmosfera. Niech wasz film wieńczący projekt będzie wyjątkowy, czekam na efekty - powiedział Patryk Strojewski. - To była wielka przyjemność móc pracować z tak zdolnymi ludźmi.

Uczestników projektu aktor oczarował nie tylko anegdotami, ale również zaangażowaniem oraz lekkim sposobem prowadzenia zajęć. Niezwykle ciekawym ćwiczeniem było wcielenie się w abstrakcyjną roślinę. Mogła latać, śpiewać, czy też czuć. Najważniejsze było to, aby być pewnym tego, co się chce przedstawić.Poprzez zabawę połączoną ze szkoleniem aktorsko-wokalnym podopieczni Patryka Strojewskiego rozwijali swoje umiejętności sceniczne.

- Najbardziej na warsztatach podobał mi się profesjonalizm naszego gościa i sposób prowadzonych przez niego zajęć. Cieszę się, że go zaprosiliśmy - stwierdziła Julia, uczestniczka projektu.

Jednym z ważniejszych elementów warsztatów była renesansowa komedia dell`arte. Aktor w oryginalny sposób wyjaśnił jej typowe elementy oraz postaci, między innymi nawiązując do słynnej polskiej komedii Aleksandra Fredry "Zemsta".Po wspólnych ćwiczeniach uczestnicy mieli za zadanie stworzyć własne etiudy, w których popisali się nowo nabytą wiedzą oraz poczuciem humoru.

- Jedyną zasadą było to, aby zawrzeć wszystkie postacie komedii dell`arte oraz nie używać prawdziwego języka, a cała reszta była dozwolona, więc mogliśmy puścić wodze fantazji. Wszystkie grupy miały świetne przedstawienia i cała sala stale się śmiała! Myślę, że to było idealne zakończenie i podsumowanie całych warsztatów - powiedziała Nina, jedna z uczestniczek.

Sobotnie warsztaty gry aktorskiej na pewno pomogą uczestnikom projektu, przy realizacji ich filmu, a co najważniejsze - pokazały im, że jedynym ograniczeniem przy spełnianiu marzeń i osiąganiu celów jest wyobraźnia.

Kuba Brzeziński - 19-letni uczestnik projektuWIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ