WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[OKG 2020] Pierwsze efekty ZERO WASTE

Pierwsze efekty ZERO WASTE

2 lutego 2021 11:39

Kolejny pracowity miesiąc za nami...

Już na początku stycznia uruchomiliśmy - online - zbiórkę rzeczy niepotrzebnych. Dzięki zbiórce nasz warsztat wzbogacił się o maszynę do szycia, a dywan ocieplił nasz kącik.

Na pierwszym spotkaniu składaliśmy zakupione wcześniej regały, niezbędne do naszego warsztatu oraz aranżowaliśmy naszą przestrzeń (w tym celu zakupiliśmy również chilloutowe pufy, w których, w wolnym czasie będziemy odpoczywać, grając w UNO). Było przy tym dużo śmiechu...Kolejne spotkanie odbyło się w pizzerii Papi. Pizzeria to pierwsze na naszej liście miejsce, które ulegnie niewielkiej metamorfozie. Tego dnia spotkaliśmy się z właścicielami pizzerii, aby przedstawić im naszą wizję tego miejsca. Trzeba przyznać, że właściciele - Pani Ewa i Pan Dominik to bardzo przyjaźnie nastawieni i otwarci ludzie, którzy zaakceptowali nasze pomysł na wnętrze i ogródek, a także na nasz wymarzony mural.

Korzystając z okazji, że była to pizzeria, nie mogło zabraknąć pizzy. Jednak nie przyszliśmy tam na gotowca, wręcz przeciwnie, każdy z nas miał okazję stworzyć własną pizzę. Co to była za frajda...

Na kolejnych styczniowych spotkaniach kończyliśmy nasze plany na aranżacje Papi, zakupiliśmy również niezbędne w tym celu materiały: ogrodzenie i donice. Był również czas na pierwsze spotkanie ze szlifierką, pod którą trafił stary stół. Atmosfera była niesamowita...

Jak wszystkie spotkania zaplanowane na styczeń, kolejne było równie pracowite. Jedną z rzeczy niepotrzebnych, które trafiły do naszej pracowni, były puszki aluminiowe, wymagające dogłębnego czyszczenia. "Brudna" robota, ale dużo śmiechu.Podczas kolejnego ze spotkań, wcześniej wyszorowane puszki pomalowaliśmy podkładem, aby móc nałożyć na nie złotą farbę. Przypominamy, że puszki te w ramach upcyklingu, stworzą wyjątkowe donice, w których zasadzimy zioła. Będzie to jeden z elementów dekoracyjnych stołów w pizzerii Papi.

Podczas ostatniego, niezwykle produktywnego spotkania, nakładaliśmy na puszki farbę oraz tworzyliśmy wizytówki do ziół (pochodzenie, rodzinę i do jakich potraw można je dodawać), które już w lutym zasadzimy w naszych nowych, pięknych i złotych doniczkach. Doniczki pełnić będą dwie funkcje: dekoracyjną oraz edukacyjną.

Tak wyglądał nasz niezwykle pracowity miesiąc!"Nauczyłam się szlifować i robić - samodzielnie - pyszną pizzę." - Zuzia

"Ominęła mnie "brudna" robota, ale za to malowałam puszki podkładem. Na spotkaniu w PaPi wylałam sok, ale wstydziłam się do tego przyznać :(" - Julia

"Bardzo fajny miesiąc. Nauczyłam się składać meble, podobało mi się również jak wybieraliśmy pufy do naszego chilloutowego kącika." - Martyna

"Super się bawiłam. Nauczyłam się majsterkować, a po zrobieniu pizzy nie musiałam sprzątać :)" - Gosia

"Zaprojektowałam mural, który wszyscy zaakceptowali." - MagdaWIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Jako koordynator projektu Szwung Młodych programu grantowego Równać Szanse nabyłem nowe umiejętności w pracy z młodzieżą. Młodzież pokazała wielkie zaangażowanie w realizację projektu i była to dla nich niezwykła przygoda. Lokalna społeczność kibicowała młodym w ich działaniu. .."
  Klaudiusz
 • "Projekt ten nauczył mnie pracy w grupie i poznałam masę cudownych osób innych po raz pierwszy, resztę poznałam lepiej, odkryłam w sobie, miłość do śpiewania oraz przełamałam tremę sceniczną mogąc to robić z ludźmi których kocham całym sercem i są dla mnie jak rodzina, nigdy nie .."
  Maja
 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ