WSTECZ :: Strona głównaAktualnościRelacje z projektów[OKG 2020] 7 kroków do udanej debaty oksfordzkiej

7 kroków do udanej debaty oksfordzkiej

16 listopada 2020 14:41

W ostatni weekend młodzież z projektu F@nARTystyczni ze Sławkowa brała udział w warsztatach dotyczących Debat Oksfordzkich. Zajęcia poprowadził mówca, trener wystąpień publicznych, wiele lat związany z Tarnowską Ligą Debatancką - Pan Marcin Lewandowski.

Młodzież podczas warsztatów, zgłębiała wiedzę z zakresu autoprezentacji, efektywnej argumentacji i pokonywania stresu przed wystąpieniami publicznymi. Uczestnicy, dzięki współpracy w grupach: propozycji i opozycji, mieli w rezultacie za zadanie przeprowadzenie Debaty Oksfordzkiej. Młodzi musieli efektywnie argumentować opinie „za” i „przeciw” na temat postawionej tezy: „Rozwój internetu przyniósł więcej strat niż pożytku”. Jak z entuzjazmem stwierdziła młodzież, zadania z pewnością rozbudziły w nich instynkty mówców.

Specjalnie dla Was uczestnicy projektu przygotowali siedem wskazówek, które pomogą Wam w odpowiednim przygotowaniu się do takiej debaty.

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest debata oksfordzka - jest to rodzaj debaty, w której zabronione jest obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej. Jej zadaniem jest dyskusja nad tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy.

1. SPRAWDŹ FAKTY
Do debaty oksfordzkiej musisz się odpowiednio przygotować i spojrzeć na wiele faktów i argumentów „za” lub „przeciw” danej tezie, zanim zaczniesz mówić.


2. BAW SIĘ DOBRZE
Praca w grupach może być bardzo miła i fascynująca! Baw się dobrze i czerp przyjemność z nowych doświadczeń!

3. NIE BÓJ SIĘ MÓWIĆ
Nie bój się wyrażać swojej opinii! Mów i przedstawiaj swoje argumenty!

4. BĄDŹ OTWARTY

Dzięki debacie zobaczysz jaką moc ma komunikacja werbalna i niewerbalna. Podejdź do tego z otwartą głową.

5. WZBUDZAJ CIEKAWOŚĆ
Swoją wypowiedzą musisz wzbudzić ciekawość u słuchaczy. Nie czytaj z kartki. Twoje wypowiedzi muszą być przejmujące i naturalne dla wszystkich.

6. POKONAJ STRES
Musisz trzymać stres i nerwy na wodzy, aby w Twojej wypowiedzi było jak najmniej: „yyyy”, niepewnego dukania lub innych tego typu przerywników.


7. SZANUJ INNYCH
Po prostu.WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

WASZE WSPOMNIENIA ZWIĄZANE Z PROGRAMEM

 • "Mój udział w projekcie był fajną i niezapomnianą przygodą. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z gwarą śląską. U mnie w domu nikt nią nie mówi, aż tu nagle zaczęłam się jej uczyć. Poznawałam zupełnie nowe słowa, z czasem nawet zaczęłam co nieco "godoć". Dla mnie to było coś .."
  Patrycja Błach
 • "Przygodę z RS zaczęłam w 2016 roku, właściwie przez przypadek. Zajrzałam do biblioteki w której władzę sprawowała cudowna Aneta Możdżanowska i tak się zaczęło. Początki w projekcie były pasmem przeplatających się przyjemności i wyzwań. Szybko taniec z ogniem stał się moją .."
  gabas
 • "MOJE DWUDZIESTOLECIE Z PROGRAMEM "RÓWNAĆ SZANSE" Kilka słów wstępu Jest rok 2020, to już prawie 20 lat, od kiedy rozpocząłem współpracę z Programem Równać Szanse. Jest to na tyle długi okres czasu, aby bez emocji na chłodno ocenić wszystko co miało znaczący wpływ .."
  Mieczysław
 • "Projekt, w którym dane mi było uczestniczyć miał miejsce w 2006 roku. Bardzo ciekawie w wywiadzie opowiadał o nim Radosław Lis. Ja również mam miłe wspomnienia związane z projektem. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek o średniowieczu, których nie ma w podręcznikach historii. Zwiedziliśmy .."
  Asia M.
 • "Do pierwszego projektu podeszliśmy z nie mniejszym zaciekawieniem niż młodzież. Trochę po omacku wybraliśmy temat "Z kulturą przez wieki - Średniowiecze". Na nasze wspólne szczęście okazało się to strzałem w dziesiątkę. A może nie o temat tu chodziło, a o coś zupełnie innego? .."
  Danka
 • "Na początku Od kiedy się znamy? W 2005 roku zobaczyłam ogłoszenie o konkursie (RKG) w gazecie. Jestem na tyle odchylona, że gdy coś widzę, to zaraz sobie zadaję pytanie: ,,Czy to się przyda w szkole?". Złożyłam wniosek i dostaliśmy grant na projekt. Potem jeszcze były trzy, ale już .."
  Grażyna
 • "Byłam koordynatorką w OKG. Projekty OKG wspominam najlepiej. Dlaczego? Bo tam zauważałam rzeczywistą zmianę w uczestnikach. Młodzi ludzie wchodzili do programu z niepewnością, z brakiem wiary, ale też z ciekawością ? ?może będzie fajnie?. Później zawsze następowało zdziwienie: ?a.."
  KasiaJ
 • "Zastanawiając się nad tymi latami to tak naprawdę z jednej strony można zobaczyć z jak wieloma młodymi ludźmi współpracowaliśmy, a z drugiej trudno wybrać konkretne wspomnienie, bo wydaje się, że każde jest ważne i to nie tylko dla mnie ale szczególnie dla młodzieży. Postanowił.."
  Paweł Pawłowski
 • "To był jeden z lepszych projektów, jakie miałam przyjemność prowadzić. Młodzież spisała się na medal - w pełni zaangażowana, zdeterminowana, zachwycona tematem. Jako koordynator miałam przyjemność patrzeć jak się rozwijają, jaką radość czerpią z każdego warsztatu, jak się str.."
  Beata
 • "Nigdy wcześniej się nie spodziewałam, że będę współtworzyć książkę. Dlaczego to doświadczenie wspominam? Bo było to w roku 2008 i stanowiło zwieńczenie pracy nad wieloma projektami, na które fundusze nasze stowarzyszenie pozyskało w ramach programów "Równać Szanse". Najpierw poj.."
  Dorota
 • "Bardzo mi miło, że w ramach 20-lecia Programu "Równać Szanse" mogę odbyć tę podróż w czasie i przywołać w pamięci miłe wspomnienia sprzed wielu lat. Przyznam szczerze, że nie pamiętam dokładnych nazw projektów, które miałam przyjemność koordynować, ani szczegółowych terminarz.."
  Marta
 • "2011 rok - razem z Asią byłyśmy studentkami i działałyśmy w Stowarzyszeniu Kulturalnym EURO-ART, które było wtedy początkującą organizacją. Nie miałyśmy doświadczenia ani w pisaniu wniosków, ani w diagnozowaniu społeczności lokalnej, ale chciałyśmy zrealizować działania artysty.."
  Agata
 • "Z Programem Równać Szanse jestem od 2010 r. To program, który w nas zakiełkował, wyrósł i zaowocował. Każdego roku wraz z młodzieżą chcemy, aby u nas się działo, aby młodzi mogli rozwijać swoje pasje, dosięgać gwiazd, robić to, o czym marzą. Każdy projekt i każdy rok to nowi lu.."
  Gabi
 • "Z programem Równać Szanse współpracuję już od 2005 roku - jeśli dobrze pamiętam. Mamy jako Byczyńskie Stowarzyszenie Oświatowe za sobą zrealizowane projekty w ramach RKG i OKG. Jeśli chodzi o doświadczenie, to przede wszystkim należny podkreślić permanentny rozwój programu a tym sam.."
  MarMen
Dodaj swoje wspomnienie! »
APLIKUJ O DOTACJĘ